You are currently viewing Viešųjų bibliotekų atstovų vizitas Reikjaviko (Islandija) miesto bibliotekose
[:lt]Viešųjų bibliotekų atstovų vizitas Reikjaviko (Islandija) miesto bibliotekose[:]

Viešųjų bibliotekų atstovų vizitas Reikjaviko (Islandija) miesto bibliotekose

Spalio 24–30 dienomis Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos veiklos teritorijoje esančių viešųjų bibliotekų vadovai bei specialistai dalyvavo darbo stebėjimo vizite po Reikjaviko (Islandija) viešąsias bibliotekas. Vizito tikslas buvo susipažinti su Islandijos bibliotekų sistema, skaitytojams teikiamomis paslaugomis, skaitymą skatinančiomis bendruomenę įtraukiančiomis inovatyviomis bibliotekų veiklomis, taikomus neformalaus ugdymo metodus.
Pirmąją vizito dieną Lietuvos viešųjų bibliotekų atstovų delegacija apsilankė Reikjaviko (Islandija) miesto bibliotekos pagrindiniuose rūmuose esančioje Grofin bibliotekoje  Reikjaviko centre. Susitikimo metu bibliotekos direktorė Barbara Gudnadottir papasakojo apie Reikjaviko miesto biblioteką, įvairias jos veiklas, supažindino su bibliotekos erdvėmis ir paslaugomis. Vyko susitikimas su komunikacijos vadybininku Björn Unnar Valsson ir projektų vadybininke Halla Thorlaug Oskarsdottir, kurie supažindino su bibliotekos rinkodara, interneto svetaine, jos struktūra bei kitomis socialinėmis medijomis, naudojamomis bibliotekos reklamai. Vieningoje bibliotekų interneto svetainėje Reykjavík City Library  pateikiama informacija apie septynias miesto bibliotekas, kurios sudaro bendrą Reikjaviko miesto viešųjų bibliotekų tinklą. Svetainėje informacija apie bibliotekų darbo laiką, paslaugas, įvykius ir savitarnos paslaugas vartotojams pateikiama islandų, anglų ir net lenkų kalbomis.
Viena naujausių vartotojams teikiamų paslaugų Reikjaviko bibliotekose yra daiktoteka (veikianti paštomato principu), kurioje mobilios programėlės pagalba turintys skaitytojo bilietą gali išsinuomoti įrangą (dulkių siurblį, ledų gaminimo aparatą, lygintuvą, siuvimo mašiną, turizmui reikalingą įrangą ir kt.). Išsinuomoti galima mėnesiui už labai nedidelį mokestį, neturintiems skaitytojo bilieto ši paslauga kainuoja brangiau.
Antrąją vizito dieną dalyviai susipažino su naujausiu Reikjaviko miesto bibliotekos padaliniu Ulfarsardalur, kuris gyvuoja vos 11 mėnesių. Bibliotekos direktorius Unnar Geir Unnarsson papasakojo apie bibliotekos paslaugas, supažindino su visomis bibliotekos erdvėmis, kurios yra įsikūrę viename pastate su ikimokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigomis. Prie bibliotekos pastato yra įrengtas baseinas, kuriame skaitytojai už simbolinį mokestį gali maudytis. Viskas yra skirta skaitytojų patogumui. Islandijoje daug dėmesio skiriama vaikų muzikiniam lavinimui, todėl bibliotekose įrengtos puikios muzikos įrašų studijos.
Sekanti vizito diena buvo skirta susipažinti su vienu iš Reikjaviko miesto bibliotekos padalinių – Gerduberg biblioteka. Padalinio vadovė Ilmur Dogg Gisladottir pakvietė Lietuvos bibliotekų atstovų delegaciją į turą po biblioteką, papasakojo apie bibliotekos veiklas ir kitas paslaugas, kurias miesto gyventojai gauna tame pačiame pastate. Buvo tikrai netikėta Islandijos bibliotekoje pamatyti knygas lietuvių kalba. Tai rodo, kokį didžiulį dėmesį bibliotekos skiria skaitytojų poreikiams tenkinti. Po pažinties su biblioteka vyko susitikimas su Komunikacijos ir inovacijų skyriaus vadove Gudrun Lilja Gunnlaugsdottir, ir projektų vadybininke Dogg Sigmarsdottir, kurios supažindino su Gerduberg bibliotekos tikslais, papasakojo apie ateities planus ir būsimus projektus. Taip pat pasidalino informacija ir apie įgyvendintus projektus bei jų naudą.
Dar viena vizito diena buvo skirta susipažinti su Islandijos nacionaline ir universiteto biblioteka. Bibliotekos darbuotoja Sigurbjorg Long papasakojo apie šios bibliotekos vaidmenį Islandijos bibliotekų sistemos kontekste. Skirtingai, nei Lietuvoje, Islandijos nacionalinė ir universiteto biblioteka yra viena. Nacionalinėje ir universiteto bibliotekoje daug dėmesio skiriama studentų aptarnavimui. Sesijos metu, kai studentai ruošiasi egzaminams, biblioteka dirba ilgiau, derina darbo valandas prie studentams patogaus laiko naudotis bibliotekos paslaugomis. Tie, kurie Islandijos universitete yra registruoti kaip nuotolinio mokymosi studentai, turi tokias pačias teises kaip ir kiti universiteto studentai ir jiems stengiamasi teikti panašias paslaugas. Nuotolinių studijų studentai už sostinės regiono ribų gali gauti knygas paštu, o biblioteka apmoka pašto išlaidas į vieną pusę.
Lankantis bibliotekoje reikalaujama tylos, todėl organizuoto turo po biblioteką nebuvo, bet savarankiškai buvo galima vaikščioti po bibliotekos erdves ir viską apžiūrėti.
Nepaprastą įspūdį paliko vizitas Árni Magnússon Islandijos studijų institute. Ši institucija yra nepriklausomai finansuojamas Islandijos universiteto akademinis tyrimų institutas, veikiantis prie Švietimo, mokslo ir kultūros ministerijos. Jo vaidmuo – vykdyti islandistikos ir susijusių mokslo disciplinų, ypač islandų kalbos ir literatūros tyrimus, skleisti žinias šiose srityse ir išsaugoti bei papildyti jai pavestas kolekcijas. Čia sukaupti rankraščiai ir leidiniai apie Islandiją, viduramžių Europos tyrinėjimus, saugomos folkloro kolekcijos. Bibliotekininkų delegacijai iš Lietuvos Islandijos studijų instituto darbuotojai organizavo parodą, kurioje buvo eksponuojami patys rečiausi saugyklose saugomi rankraščiai.
Aplankytų Reikjaviko viešųjų bibliotekų erdvės labai mobilios ir pagal lankytojų pageidavimus dažnai keičiamos. Visos paslaugos skirtos bibliotekų lankytojų patogumui. Vizito dalyviai pasisėmė naujų idėjų skaitymo skatinimo veikloje, susipažino su klubų jaunimui bei suaugusiems lankytojams veikla, sužinojo, kaip Islandijos bibliotekų veikloje atsispindi tvarumo aspektai.

 

Audronė Berezauskienė
AVB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus vedėja

Plačiau apie vizitą Islandijoje galima paskaityti ką rašo kolegos iš Zarasų viešosios bibliotekos