Siekdamas populiarinti Lietuvos žvalgybą ir įprasminti žvalgybos pasiekimus, Valstybės saugumo departamentas inicijavo istorinių komiksų seriją apie Lietuvos žvalgybos legendas. Pristatome antrąjį skaitmeninį istorinį komiksą „Agento byla „Ivanov XII“ apie vieną ryškiausių Lietuvos tarpukario žvalgų – Joną Polovinską-Budrį. Šiemet minimos 135-osios Polovinsko-Budrio gimimo metinės.
Komiksas sukurtas su profesionaliais Lietuvos komiksų kūrėjais. Komikso scenarijų rašė ir piešinius kūrė Miglė Anušauskaitė, komiksui unikalumo suteikė dailininko Tomo Mitkaus spalvos.
Komiksas „Agento byla „Ivanov XII“ yra įkvėptas Jono Polovinsko-Budrio atsiminimų ir pasakoja apie lietuvių žvalgo Polovinsko-Budrio ir sovietų agento Ivanov XII akistatą. Kūrėjų teigimu, šis susidūrimas yra filmo siužetui tinkama detektyvinė istorija.
„Kompetencija“ yra pagrindinis žodis, kuris ateina į galvą skaitant J. Polovinsko-Budrio atsiminimus „Kontržvalgyba Lietuvoje“. Jis save pristato kaip ramų, protingą, šaltų nervų žmogų – žinoma, tai nereiškia, kad iš tiesų visada toks buvo, bet jo istorijas apie šnipų sekimą prarijau vienu ypu. Kurdama komiksą norėjau užmegzti intrigą ir iškart neatskleisti visų kortų. Piešti jį buvo itin įdomu, taigi belieka tikėtis, kad bus įdomu ir skaityti“, – sako komikso scenarijaus autorė M. Anušauskaitė.
J. Polovinskas-Budrys yra žvalgas ir diplomatas, kuris istorikų dar vadinamas žmogumi, atvėrusiu Lietuvai langą į pasaulį. Iki šiol jis labiausiai žinomas dėl savo įspūdingiausios operacijos – Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos. 2023 metais, minint Klaipėdos krašto sukilimo šimtmetį, J. Polovinsko-Budrio palaikai buvo atgabenti iš JAV ir perlaidoti Klaipėdoje. Šiemet minimos 135-osios Polovinsko-Budrio gimimo metinės.
J. Polovinskas-Budrys tarpukariu vadovavo Lietuvos kontržvalgybai. „Patirtis ir energija padėjo jam greitai įnešti svarų indėlį į Lietuvos kontržvalgybos ir saugumo sistemos formavimą. Vos per vienerius darbo metus jis reikšmingai sumažino biurokratiją, pateikė konstruktyvių pasiūlymų būsimai policijos reformai, o svarbiausia – išvystė savo įstaigos valdomą slaptųjų bendradarbių (agentų ir informatorių) tinklą iki tokio lygio, kad galėjo konstatuoti: „Komunistinį pogrindį ir jo ryšius su Sovietų atstovybe turime savo kontrolėje“, – sako žvalgybos istorikas Bernardas Gailius.
Pernai, minint Lietuvos žvalgybos legendos Marcelės Kubiliūtės 125-ąsias gimimo metines, VSD inicijavo istorinio komikso „Panelė su lape“ kūrimą. Idėja taip pat įgyvendinta kartu su M. Anušauskaite ir T. Mitkumi.
Žvalgybos istorijai populiarinti komikso žanras pasirinktinas neatsitiktinai – jis yra populiarus tarp įvairaus amžiaus skaitytojų, ypač vaikų ir jaunimo, todėl tikimasi, kad komiksas paskatins giliau domėtis Lietuvos ir jos žvalgybos istorija, stiprins patriotiškumo ir meilės Tėvynei jausmą.
Komikso kūrėjai apie Lietuvos žvalgybos legendų prasmingus darbus Lietuvai, jų išmintį ir drąsą siekė papasakoti įdomiai, lengvai ir paprastai, kad jas prisimintų ir žinotų kiekvienas.
Skaitmeninę istorinio komikso „Agento byla „Ivanov XII“ versiją galite patogiai skaityti adresu: www.vsd.lt/komiksas-agento-byla/
Elektroninę leidinio versiją galite atsisiųsti čia.