You are currently viewing APIE ISTORIJĄ KITAIP

APIE ISTORIJĄ KITAIP

Kovo 16 d. Anykščiuose viešėjo kultūros istorikas, Vilniaus universiteto dėstytojas, rašytojas, radijo ir televizijos laidų vedėjas Aurimas Švedas. Svečias atvyko bibliotekos kvietimu, bet, pasikeitus aplinkybėms, renginys buvo perkeltas į Sakralinio meno centro salę. Esame dėkingi kolegoms už šiltą priėmimą. Renginį moderavo anykštėnas Tomas Ivanauskas, žmogus neabejingas anykštėnų kultūriniam švietimui.

A. Švedas yra parašęs penkias knygas: „Visa istorija yra gyvenimas“, „Piešimas buvo tarsi durys“, „Matricos nelaisvėje“, „Irena Veisaitė: Gyvenimas turėtų būti skaidrus“, „Istoriko teritorija“. Moderarorius, remdamasis knygų pavadinimais, formulavo svečiui klausimus. Paklaustas, kuris istorijos tarpsnis yra svarbiausias jo paties gyvenime, A. Švedas atsakė, kad buvimas čia ir dabar. Susitikimo metu išryškėjo, kad svečiui yra svarbiausios mažų žmonių gyvenimo istorijos, kad jo svajonė ir siekiamybė būtų surinkti ir sudėlioti tarsi vitražą įvairių žmonių kasdienybės istorijas nuo Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metų. Svečias sakė, kad apie didžiuosius jau visko daug parašyta ir nufilmuota, o kaip gyveno paprastas mažas žmogus, kuomet pasukus istorijos vairą, reikėjo keisti profesiją, ieškoti gyvenime naujų kelių ir kaip jiems sekėsi tai daryti. „Gyvenime sutikti žmonės ir pokalbiai su jais ir yra durys į tai, kas aš esu dabar‘, – taip istorikas atsakė į klausimą, kas jo gyvenimo durys.

Renginys vyko Knygnešio dieną, tad svečias neišvengė klausimo, kas jam yra knyga ir kokia pati geriausia? Moderatorius Tomas juokavo, kad šitas klausimas daugeliui nepatinka, bet A. Švedas filosofiškai atsakė, kad kiekvienas gyvenimo tarpsnis nulemia skaitomos literatūros pomėgį: vieni autoriai patiko jaunystėje, vėliau žavėjosi kitais.

Buvo daug kalbama apie dabarties įvykius, kaip gyvenimas darosi nenuspėjamas, kaip prognozuoti ateitį darosi tiesiog neįmanoma: po pandemijos gniaužtų pajutę palengvėjimą, galvojom, kad jau tai buvo baisiausia, kas galėjo mus ištikti, bet toli gražu – prasidėjo karas, kuris vyksta visai už mūsų namų durų…

Iš salės atskriejus replikai, kad reikėtų daugiau pozityvo, svečias visiems susirinkusiems davė labai gražų patarimą: kai gyvenimas įspraudžia į sudėtingas situacijas, viskas, ką mes galime padaryti – būti vienas kitam geresni, padėti vienas kitam.

Po susitikimo visi norintieji galėjo įsigyti A. Švedo knygas, autorius dalijo autografus.
Esame dėkingi svečiams už nuostabų vakarą ir visiems gausiai susirinkusiems anykštėnams.

Judita Skačkauskienė

P.S. pusantros valandos trukusį emocingą bendravimą labai sunku tiksliai perteikti, todėl kviečiu bibliotekos bičiulius aktyviai lankyti mūsų renginius ir pajusti viską patiems