Rugsėjo 20 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje svečiavosi rašytoja Sandra Bernotaitė ir pristatė anykštėnams savo trečiąjį romaną „Akys chimeros“. Romane rašytoja pasakoja apie tikrą įvykį vieną konkrečią dieną – 1939 m. liepos 25-ąją. Antrojo pasaulinio karo išvakarėse iš Kauno prieplaukos į Gelgaudiškį garlaiviu „Klaipėda“ išjuda jungtinė lenkų ir lietuvių kultūros atstovų grupė. Tikrų istorinių įvykių fone – žaižaruojanti to meto kasdienybė ir sudėtingo likimo rašytojų kompanija. Susitinka du veikėjai: Salomėja Nėris ir Jonas Kossu-Aleksandravičius (Aistis).
Apie Salomėją Nėrį jau rašyta įvairių autorių ir, rodos, jos biografija jau įvairiapusiškai išnarstyta. Paklausta, ar nebijojo imtis dar kartą peržvelgti S. Nėries trumpą, bet ugningą gyvenimą, autorė sakė, kad pajuto užaugus „raumenį“ ir subrendo pateikti skaitytojams savąjį požiūrį į to meto įvykius. Labai įdomiai viešnia pasakojo, kaip rinko romanui medžiagą iš Smetonos laikų spaudos, netgi rado tris aprašomojo įvykio liudytojus. Rašytoja netgi apsigyveno Kaune, kad pajustų miesto dvasią, vaikštinėjo gatvėmis, kol savaip „prašnekino“ tarpukarį. O praeitis taip arti dabarties: vėl pasaulis neramus, visai šalia vyksta karas, vyrauja slogi nuojauta. Knyga rimta, bet leidžia nusijuokti kiekviename puslapyje. Nepaprastai sodri ir graži romano kalba, skaitant norisi patikusias vietas pasibraukti pieštuku, išsirašyti citatas.
Lietuvos literatūriniame pasaulyje romanas „Akys chimeros“ neliko nepastebėtas: Sandra Bernotaitė tapo pirmąja Lietuvoje Lazdynų Pelėdos literatūros premijos laureate už geriausią metų romaną. Premiją įsteigė Akmenės rajono savivaldybė.
S. Bernotaitės tai jau trečias romanas, bet ji dar rašo tekstus fotografijos ir dailės parodoms, užsiima publicistika, dramaturgija, dėsto komunikacijos ir kūrybinio rašymo dalykus, remia ir skatina kitus rašytojus.
Judita Skačkauskienė
Vartotojų aptarnavimo ir informacijos skyriaus bibliotekininkė