You are currently viewing TARPTAUTINIO DAILININKŲ IR FOTOGRAFŲ PLENERO „NUPIEŠK/NUFOTOGRAFUOK ŽEMAITUKĄ“ PARODA

TARPTAUTINIO DAILININKŲ IR FOTOGRAFŲ PLENERO „NUPIEŠK/NUFOTOGRAFUOK ŽEMAITUKĄ“ PARODA

Tarptautinis dailininkų ir fotografų pleneras „Nupiešk/nufotografuok žemaituką“ skirtas Lietuvos Respublikos Seimo 2023 m. skelbtiems Žirgo metams.

Pleneras įvyko praėjusį rugsėjį, per Rietave vykusias miesto dienas, tradicines Šv. Mykolines. Plenere dalyvavo kviestiniai svečiai – Varšuvos dailininkų ir fotografų grupė „Equitas Equitatum“ – jie specializuojasi piešti, tapyti ar fotografuoti žirgus.

Plenero metu Rietave vyko daug renginių, taip pat – žemaitukų konkūrų varžybos kunigaikščių Oginskių taurei laimėti. Dailininkai piešė, tapė ir fotografavo žemaitukus ir per varžybas, ir šalia esančiame žirgyne, pievose, ganyklose bei Giliogirio dvare. Pleneras buvo skirtas ne tik Žirgo metams, bet ir nykstančiam mūsų gyvajam paveldui – žemaitukams. Nuo seno žemaitukai buvo didžioje pagarboje Žemaitijos ir Lietuvos krašte, o Rietavo kunigaikščiai Irenėjus (M. K. Oginskio sūnus) ir jo sūnūs Bogdanas (Rietavas) ir Mykolas (Plungė) labai prisidėjo prie žemaitukų išsaugojimo. Kunigaikščiai net kalbos ir rašto draudimo metais suteikdavo žemaitukams lietuviškus vardus, kalbėjo žemaitiškai.

Plenero dalyviai atrinko labiausiai temą atitinkančius ir geriausius tapybos, piešimo ir foto darbus parodai, kuri buvo atidaryta per Šv. Mykolinių (Rietavo dienos) šventės kulminaciją. Paroda tapo keliaujanti po Lietuvos žirgininkystės centrus – tai Arklio muziejus Anykščiuose, Baisogalos grafų Komarų 19 a. rūmai (ten įsikūrusi Žemaitukų arklių augintojų asociacija). Lietuvos Respublikos Seimas, paroda keliavo į Lietuvos Respublikos ambasadą Varšuvoje. Tuomet ji vėl sugrįžo į Rietavą, kur įsikūrė Žemaituko Šlovės muziejuje. Rietavas tapo vieta, kur ne tik auginami ir šlovinami šie išskirtiniai istorinės atminties žirgai, bet čia buvo įkurtas ir pirmasis Lietuvoje (žinoma, ir pasaulyje) Žemaituko muziejus. Plenero dalyviai gyveno ir piešė šalia Rietavo esančioje Sauliaus Kavecko Giliogirio dvaro sodyboje. Ponas Kaveckas – įdomi asmenybė: restauruoja seną giminės dvarą (paminėtas 1554 m.), baigęs VU istorijos studijas, augina ir puoselėja žemaitukus.

Specialiai 47-osioms Tradicinės kultūros ir žirgo šventės „Bėk bėk, žirgeli!“ proga į Anykščius atvyksta plenero darbai.

Juos apžiūrėti kviečiame iki birželio 6 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje.

Patikusius darbus galima įsigyti susisiekus el. paštu: kontakt@rysunkimagdy.pl