You are currently viewing Svarbiausias šiuolaikinio žmogaus įgūdis – medijų ir informacinis raštingumas

Svarbiausias šiuolaikinio žmogaus įgūdis – medijų ir informacinis raštingumas

Ar knieti spausti nuorodą, viliojančią laimėti milijoną? Ar mokate tikrinti faktus ir šaltinius? Ar žinote, kaip išvengti trolių fabriko taikiklio? Tokių žinių savo lankytojams gali suteikti Lietuvos bibliotekos, tampančios medijų ir informacinio raštingumo kompetencijų (MIRKT) centrais.

Spalio 24–31 dienomis, kai visame pasaulyje minima Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė, Lietuvos bibliotekos kviečia visuomenę į gausius renginius įvairiomis medijų raštingumo temomis. Vyks nemokamos paskaitos, susitikimai, mokymai, žaidimai.

„Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė yra puiki proga pakviesti ir sutelkti žmones kalbėti, diskutuoti ir dalintis savo patirtimi medijų ir informacinio raštingumo klausimais. Sklindant gandams ir iškreipiant faktus, riba tarp tiesos ir melo tampa sunkiai pastebima,“ sako UNESCO generalinė direktorė Audrey Azoulay. Pasak jos, „tai griauna mūsų visuomenės ir demokratijos pagrindus ir net kelia pavojų gyvybėms, kadangi platinama netikra informacija apie vaistus, skiepus, kurstoma neapykanta, skatinamas rasizmas. Tokiame informacijos sraute reikia daugiau atskaitos taškų ir racionalesnio mąstymo. Štai kodėl medijų ir informacinis raštingumas yra pagrindinis XXI amžiaus piliečių įgūdis“.

Susitikimai, žinios, žygiai – aktyviai ir smagiai
„Pasiruošimas Pasaulinei medijų ir informacinio raštingumo savaitei truko beveik metus, tad renginių įvairovė ir gausa išties įspūdinga, juos ypač praturtina susibūrusi stiprių partnerių komanda. Mes, organizatoriai, norime temą atskleisti smagiai ir įtraukti aktyviai veikti. Visas veiklas vienijanti ašis – medijų ir informacinis raštingumas,“ sako Greta Kėvelaitienė, Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės koordinatorė Lietuvos bibliotekose.

Pasak jos, visi sumanymai sunkiai telpa į savaitę, todėl audiovizualinio turinio kūrimo mokymai bibliotekų lankytojams prasideda jau spalio pradžioje. Spalio 21 d. daugelyje Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų vyks orientacinis žygis „Taigi viską žinau“. Žygyje dalyviai turės galimybę išbandyti jėgas ir atsakyti į įvairius klausimus bei laimėti rėmėjų prizų.

Spalio 24–31 dienomis bibliotekose laukia daugiau kaip 70 gyvų susitikimų su specialistais: su prof. Linu Petkevičiumi diskutuosime apie dirbtinį intelektą, su „TikTok“ žvaigžde istorike Kristina Petrauske kalbėsime apie garsiausias sąmokslo teorijas, komikas Justinas Visickas šmaikščiai pristatys medijų informacinio raštingumo temą „stand-up“ komedijos vakare. Susitiksime su medikais, kompiuterinių žaidimų kūrėjais, finansininkais ir kitais svečiais. 7 virtualūs renginiai medijų ir informacijos, dirbtinio intelekto, finansų, sveikatos raštingumo temomis bus transliuojami per „Biblioteka visiems“ „YouTube“ kanalą.

Savaitės metu veiks virtualus pabėgimo kambarys, vyks skaitymo iššūkis, jėgas visi norintys galės išbandyti spręsdami kryžiažodį ar protmūšiuose. Kiekvieną savaitės dieną vakarais vyks nuotolinės diskusijos, kurias bus galima stebėti gyvai arba vėliau patogiu laiku.

Gilinti žinias finansų, sveikatos, istorijos ir net dirbtinio intelekto srityse yra labai svarbu, tačiau į informacinio raštingumo temą organizatoriai nori pažiūrėti ir iš smagiosios pusės, pasimokyti iš komiškų situacijų, aktyviai žygiuoti, net dalyvauti improvizaciniuose pasirodymuose, patiems veikti sprendžiant medijų ir informacinio raštingumo dilemas. Todėl savaitės metu organizatoriai kvies šmaikštauti „stand-up“ komedijos vakare Kaune ir improvizuoti su pašėlusiais aktoriais „Impro241“ teatro pasirodyme Vilniuje.

Visa informacija apie spalio 24–31 dienomis bibliotekose vyksiančius renginius skelbiama „Biblioteka visiems“ interneto svetainėje, „Facebook“ paskyroje „Medijų ir informacinis raštingumas bibliotekose“.
———————–
Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės globėja – Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, koordinatorė – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka. Savaitę finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Organizatoriai: Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos kolegijų bibliotekų asociacija ir Lietuvos medicinos biblioteka.

Partneriai: Vytauto Didžiojo universitetas, nevyriausybinė organizacija „Meno avilys“, Baltijos skaitmeninio atsparumo tyrimų centras DIGIRES, naujienų agentūra „Media4change“, nevyriausybinė organizacija „Pilietinio atsparumo iniciatyva (CRI)“, Lietuvos asociacija „Gyvastis“, finansų rinkos įmonė MB „iFuture investments“, Nacionalinis kraujo centras, improvizacijos teatras „Impro241“, asociacija „Vietos bendruomenių žurnalistų tinklas“.

Rėmėjai: elektroninių knygų knygynas „Antanukas“, „Go3“ televizija, žurnalas „National Geographic Lietuva“, telekomunikacijų bendrovė „Telia“.

Informacinis rėmėjas – LRT.