You are currently viewing Parodos lankytojai žavisi Jono Junevičiaus nuotraukomis

Parodos lankytojai žavisi Jono Junevičiaus nuotraukomis

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje veikia prieš kelias dienas iš Lietuvos Respublikos Seimo atkeliavusi fotografo, žurnalisto Jono Junevičiaus paroda „Kvarcinio smėlio raštai“. Kovo 26 d. paroda atidaryta LR Seime ir ten eksponuota iki balandžio 8 d., dabar džiugins anykštėnus Viešojoje bibliotekoje iki balandžio 30 d.

Jau pirmosiomis parodos eksponavimo dienomis fotografijomis susižavėjo Anykščių jaunimo klubo lankytojai, savo nuostabą išreiškė svečias iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kuriam kvarcinis smėlis pasirodė panašus į sniegą. Knygos „Klimato slinktys ir vangus atsakas“(2024 m.) autorius, prof. habil. dr. Algirdas Vaclovas Valiulis, užsukęs į AVB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyrių ir atnešęs savo knygą dovanų, susipažinęs su paroda, Atsiliepimų knygoje parašė: „Puiki Jono Junevičiaus paroda, parodanti Lietuvos gamtos turtą – kvarcinio smėlio klodus. Nebuvęs tose vietose, stebiesi gamtos sukurtais vaizdais ir tas grožybes užfiksavusio menininko matymais“.

O grožėtis tikrai yra kuo. J. Junevičiaus nuotraukose – įspūdingi Anykščių smėlynų raštai, smėlio pūgos, skardžiai, primenantys kanjonus, dykvietės ir kopos, netikėtos smėlio skulptūros. Atrasti, pastebėti, užfiksuoti tokius kadrus fotografui prireikė laiko ir kantrybės, o fotografuoti kvarcinį smėlį fotomenininkas pradėjo jau prieš du dešimtmečius. Parodos autorius apie savo atradimus sako: „Kvarcinio smėlio klodai – tai atversta mūsų krašto gelmių knyga. Skaityti ją įdomu, bet nelengva. Gelsvi, rusvi ir net juosvi smėlio rašmenys baltame šlaite, palikti prieš milijonus metų, man yra liudijimas, kad pats sumaniausias kūrėjas – gamta. Mums belieka pamatyti ir stebėtis jos išmone. Smėlis kaip upės vanduo, to, ką išvydai vieną akimirką, kitą – nebepamatysi. Vėjas ir vanduo tvėręs šį grožį, kai žemėje dar nebuvo žmogaus pėdsakų, nesnaudžia ir šiandien. Pustomos smiltelės virsta smėlio pūgomis ar srovelėmis čiurlena nuo šlaito. O po liūties skardžiais čiuoždamas molis baltume išpiešia įmantrius zigzagus, kartais išgraužia tikrus kanjonus, nusineša vieną kitą kregždės lizdą ar palaidoja apačioje bandančią įsikibti augmeniją“.

Per daugelį metų J. Junevičius surengė ne vieną parodą, išleido keletą fotografijų albumų, kuriuose atsispindi Anykščių krašto gamtos unikalumas ir grožis. 1998 m., 2002 m. ir 2010 m., Anykščiuose organizuotos fotografo nuotraukų personalinės parodos, 2010 m. – Visagine. 2013 m. Anykščių miesto šventės metu organizuota paroda „Iš Pasaulio anykštėnų istorijos“, kurioje eksponuota 40 spalvotų ir juodai baltų nuotraukų su buvusių suvažiavimų įsimintiniausiomis akimirkomis.
Fotomenininkas yra ne tik fotografijos parodų dalyvis bet ir įvairių konkursų prizininkas. 1998 m. Lietuvos žurnalistų sąjungos, fotoreporterių gildijos ir Europos tarybos ID centro Vilniuje organizuoto konkurso „Žmogiškasis orumas ir socialinė izoliacija“ laureatas, 2000 m. konkurso „Fotoreporterių gildija stebi, rodo Lietuvą“ laureatas, 2006 m. Lietuvos žurnalistų sąjungos fotografijų konkurso „Provincijos kontrastai“ laureatas. 2009 m. Mažeikiuose vykusioje parodoje „Gyvos žemės mintys“ fotografas už nuotrauką iš ciklo „Vakaro paukščiai“ pelnė parodos lankytojų prizą. 2011 m. J. Junevičius respublikinės fotografijų parodos „Žemės diena 2011 Utena“ laureatas, 2011 m. Tarptautinės fotografijos parodos Mažeikiuose „Gyvos žemės mintys“ laureatas.
2011 m. J. Junevičius tapo vienu iš tradicinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ nugalėtoju, anykštėnas laimėjo „Auksinį kadrą“ pagrindinį temos „Pramogos“ apdovanojimą.
Fotografas sukaupė didžiulį nuotraukų archyvą, kuriame nemažai nuotraukų su užfiksuotomis Anykščiuose vykusio sunkiosios muzikos festivalio „Velnio akmuo“ dalyvių šėlsmo akimirkomis.

J. Junevičius yra Lietuvos žurnalistų sąjungos narys, Gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ narys. Jis dalyvauja klubo parodose, nuotraukos spausdinamos klubo leidiniuose. 2009 m. įsteigto klubo tikslas – populiarinti gamtos fotografiją (kraštovaizdžio, augalų bei gyvūnų) skatinti gamtosaugos idėjų propagavimą meninės raiškos priemonėmis. Anykštėno fotomenininko nuotraukos spausdinamos Lietuvos spaudos fotografų klubo albumuose „Tai Lietuva“.

Džiugu, kad anykštėno fotomenininko darbai plačiai pripažinti ir vertinami.

Audronė BEREZAUSKIENĖ
AVB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus vedėja