Rugpjūčio 16 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje knygų mėgėjų klubo „Knyginyčia“ nariai susitiko su kraštiečiu rašytoju, vertėju Valdu Papieviu.
Laukdamos susitikimo bibliotekininkės surengė kraštiečio autorinių knygų bei verstų leidinių parodą. Skyriaus vedėja Audronė Berezauskienė perdavė V. Papieviui direktorės Jurgitos Bugailiškienės padėką už Viešajai bibliotekai ir jos skaitytojams dovanotas knygas. Pasakodamas apie savo asmeninę biblioteką, rašytojas prisiminė, kad buvo aktyvus Vaikų bibliotekos skaitytojas. Įstojęs į Vilniaus universitetą, būdamas studentu, jis pirko knygas reikalingas lietuvių kalbos ir literatūros studijoms. Tapęs Lietuvos rašytojų sąjungos nariu, V. Papievis gavo specialią kortelę knygoms įsigyti. Per keletą dešimtmečių kraštietis sukaupė didžiulę asmeninę biblioteką.
Skyriaus vedėja A. Berezauskienė pasidžiaugė rašytojo nuveiktais darbais ir vardino premijas bei apdovanojimus, kuriuos už savo kūrybą yra pelnęs V. Papievis. Knygų mėgėjams svečias pasigyrė, kad šiemet jam buvo įteiktas dar vienas apdovanojimas – Dausų šeimos lietuvių literatūros premija.
Susitikimo dalyviai dėkojo asmeninės bibliotekos savininkui už padovanotas knygas, kurias iš knygų mainų lentynos į savo namus gali neštis visi Viešosios bibliotekos skaitytojai. V. Papievis džiaugėsi, kad jo knygos pateko į klubo „Knyginyčia“ narių bei kitų anykštėnų bibliotekas ir gyvena antrąjį gyvenimą. „Buvau sutrikęs, nežinojau kam knygas atiduoti. Tos knygos namuose liūdėdamos dulkėjo. Ačiū, kad įsiknyginote mano knygas“, – sakė rašytojas. Istorikas Romualdas Ražanskas ir verslininkas Artūras Šajevičius pasakojo, kokios knygos iš įžymiojo rašytojo knygų kolekcijos „apsigyveno“ jų namuose. LRT žurnalistė Alma Valantinienė V. Papievio paklausė apie pačias brangiausias knygas, kurių rašytojas niekam neatiduotų. Rašytojas atskleidė, kad savo namų bibliotekoje Anykščiuose pasiliko Chulijo Kartasaro romaną „Žaidžiame „klases“, Lotynų Amerikos autorius bei dovanotas knygas su brangių žmonių jam užrašytomis dedikacijomis.
Klubo „Knyginyčia“ narių paklaustas apie gyvenimą Paryžiuje, rašytojas pasakojo, kad Prancūzijos sostinėje gyvenąs daugiau nei dvidešimt metų, turįs senamiestyje savo mėgiamas kavines bei vietas pasivaikščiojimams. Sulaukęs klausimo apie knygų mėgėjų klubus Paryžiuje, V. Papievis sakė, kad Prancūzijos sostinėje veikia ir vieši, ir privatūs knygų mėgėjų klubai. Kraštietis rašytojas su šypsena prisiminė nutikimą, kai buvo pakviestas į uždarą Lietuvių moterų klubą. „Nepamenu, kokią knygą tuomet pristačiau, bet buvau pirmas vyras, kuris tame klube apsilankiau“, – sakė V. Papievis. Rašytojas atskleidė, jog sąmoningai pabėgo nuo Paryžiaus olimpinių žaidynių šurmulio. Senos upės krantinėje, kur vyko žaidynių atidarymas, stovi bukinistų, prekiaujančių knygomis, dėžės, – pasakojo V. Papievis. Paryžiaus valdžia norėjo tas dėžes nuimti, suremontuoti ir perdažyti, bet bukinistai pasipriešino valdžios norams. „Knygos laimėjo prieš olimpiados ceremoniją“, – kalbėjo rašytojas. Klubo „Knyginyčia“ nariai norėjo išgirsti prozininko nuomonę apie dabartinę lietuvių grožinę literatūrą. V. Papievis dalinosi, kad lietuvių rašytojų knygas skaitąs retai, žymiai daugiau – prancūzų kalba. Iš lietuvių autorių jam patinka Danutės Kalinauskaitės, Giedros Radvilavičiūtės kūryba, kartais jis pasidomi, ką rašo Sigitas Parulskis. V. Papievis atskleidė, kad jam labai patikęs novelistės D. Kalinauskaitės romanas „Baltieji prieš juoduosius“. Paklaustas apie jo paties kūrybinius planus, V. Papievis sakė: „Buvau užstrigęs. Pavasarį kažkas pradėjo megztis. Mama nerdavo siūlais, o aš neriu žodžius. Jeigu ir niekas nesigaus, tai bus smagiai praleistas laikas“. Rašytojas džiaugėsi, kad jo knygos verčiamos į prancūzų kalbą, bet jis pats savo kūrybos iš lietuvių į prancūzų kalbą nebandąs versti, nes „vertimas – tai kaip du pianinai, kurie absoliučiai skirtingi, bet turi groti tas pačias prasmes“.
Rašytojas V. Papievis kartu su klubo „Knyginyčia“ nariais: Romalda Bražėniene, A. Valantiniene ir R. Ražansku apsilankė Spaudos fotografo Izidoriaus Girčio atminimo kambaryje, kuriame jam anksčiau neteko būti. Prozininkas paliko autografus ant savo kūrybos knygų, saugomų AVB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje ir pasirašė knygose iš savo asmeninės bibliotekos, kurias knygų mėgėjų klubo nariai atsirinko neštis į namus. V. Papievis prižadėjo, kad Viešajai bibliotekai padovanos savo pirmųjų kūrinių rankraščius, spausdintus rašomąja mašinėle.
Atsisveikindamas su klubo „Knyginyčia“ nariais rašytojas sakė: „Anykščiai – knygų ir rašytojų kraštas. Čia gyvena daug žmonių, mėgstančių skaityti“.
Viešosios bibliotekos informacija