You are currently viewing Jono Junevičiaus nuotraukų albume Rubikių ežero atspindžiai

Jono Junevičiaus nuotraukų albume Rubikių ežero atspindžiai

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus darbuotojos visada džiaugiasi naujomis anykštėnų autorių knygomis. Ar tai būtų istorijos, kraštotyros leidinys, prozos ar poezijos knyga, jos visos suranda savo skaitytojus.

Neseniai bibliotekininkes pradžiugino anykštėnas fotomenininkas, žurnalistas, kraštotyrininkas Jonas Junevičius su nauju nuotraukų albumu „Rubikių ežeras. Atspindžiai“ (2022 m.)

Jonas Junevičius, Algimanto Žižiūno nuotr.

Jau paėmus knygą į rankas, nuvilnija malonus jausmas – tai profesionalo darbas. Prisipažinsiu, kad pati asmeniškai niekada nenustojau žavėtis J. Junevičiaus nuotraukomis, o ypač man gilų įspūdį paliko fotografo albumas „Kvarcinio smėlio raštai“ (2010 m.). Minėtame leidinyje fotomenininkas akivaizdžiai įrodė, kad netgi paprasčiausias smėlis gali tapti meninės fotografijos objektu, sužavėti nuostabiais raštais, atskleisti neįprastus vaizdus. Kalbėdama su J. Junevičiumi sužinojau, kad jis turi dar daugiau kvarcinio smėlio nuotraukų. Kaip kraštotyrininkė esu įsitikinusi, kad papildžius naujomis nuotraukomis ir pakartotinai išleidus fotografo minėtą albumą, tai būtų pati geriausia dovana Anykščių miesto svečiams, turistams ne tik iš Lietuvos, bet ir atvykstantiems iš užsienio. Tai knyga, kuri tikrai parodo Anykščių krašto gamtos išskirtinumą ir unikalumą. Susižavėjęs fotografo J. Junevičiaus darbu kunigas Justas Jasėnas tada rašė: „Geras ne tik fotografo objektyvas, bet ir pati jo akis tokia imli, sugebanti pamatyti atšiaurias smėlynų keteras, smėlio raštus, įvairiabriaunius šlaitus – amžių istoriją sugulusią klodais, vandens išplautus vingius ir mažus kvarco kristalėlius, zigzagus, mažo gyvūnėlio nagų pėdsakus, kuriuos greitai vėjas užpustys, vienišą, vėplinėjantį vorą, kregždžių laikinus – amžinus namelius, skurdžių žolių dar skurdesnes šakneles, vis bandančias įsiskverbti, įsitaisyti, įaugti… Ir tos nuostabios smėlio spalvos, įvairus baltumas, kartais grynas, kartais su priemaišomis, atspalviai, kompozicijos. Žiūri ir mokaisi iš tų raštų. Kad toks puošnus būtų mūsų gyvenimas!..“.

Nors smėlio vaizdas kinta kasdien, tačiau tai, kokį jį pamatė ir įamžino Anykščių fotomenininkas yra nuostabu.

J. Junevicius. Saulės kasos 2021 m.

Šiais metais išleistame naujausiame nuotraukų albume „Rubikių ežeras. Atspindžiai“ (2022 m.) fotografas atskleidžia Rubikių ežero ir jo salų bei pakrančių grožį. Autoriaus nuotraukose ežeras ir saulei leidžiantis, ir rytui brėkštant, nušviestas saulės spindulių, apgaubtas sutemų, apjuostas vaivorykštės spalvų, ežeras ir vasarą, ir žiemą, ir rudenį, ir pavasarį su savo savita augmenija ir gyvūnija.

Fotoalbumas žavi ne tik nepaprasto grožio vaizdais. Skaitytojas čia atras ir tekstus, kuriuos knygai parengė šių metų Žemaitės literatūrinės premijos laureatas, anykštėnas rašytojas Rimantas P. Vanagas. Tekstai, kaip ir nuotraukos prikausto prie knygos ir negali atsitraukti. Viskas taip gražu, išjausta, išgyventa. Profesionalo rašytojo R. P. Vanago tekstai ir net poezijos posmai papildo fotografo J. Junevičiaus vaizdus, kurie kartu susilieja, susijungia.

Rašytojas R. P. Vanagas įžvalgiai apibūdina tai, ką atspindi fotografo J. Junevičiaus nuotraukos: „Atsitiktinai atklydęs pašalaitis paprasčiausiai užfiksuos jam patikusį vaizdą, o štai grynakraujis Rubikių čiabuvis iš anksto žino, kokia čia liejasi žara ir vakaro gaisai, kuo gali nustebinti krištolo skaidrumo pirmasis ledas, lyg pro didinamąjį stiklą atveriantis pasakišką gelmių pasaulį. Arba koks paslaptingas gali būti žiburiuojantis krantas, kai į jį plauki mėnesėtą naktį… Jonas būtinai patykos, išlauks tos ypatingos akimirkos, kurią vertėtų padovanoti šimtams, tūkstančiams kitų akių…<…> Jonas niekada nepamirš, kaip kadaise atrodė Pertako, Didžioji salos, jose vykusių švenčių, valtimis plukdyto šieno ir galvijų, žvejų ir sportininkų nuotykių, kai kada ne tik linksmų, bet ir pavojingų. Tų vaizdų, tų akimirkų nė moderniausias aparatas nebeparodys – tik mėlynas sapnas, tik tirpstantis sniegas, vadinamas atmintimi…“.

J. Junevičiaus naujausia knyga yra ir kraštotyros leidinys. Knyga ne tik kviečia skaitytojus pamatyti Rubikių ežero virsmą skirtingais metų laikais, patirti jo nuotaikas, spalvas, virpesius, bet ir susipažinti su Rubikių ežero vardo atsiradimu, sužinoti dar kai kurias neįmintas ežero paslaptis, pažvelgti į šio gamtos kampelio praeities akimirkas.

Nuotraukų albumą išleido UAB „Petro ofsetas“. Albumo leidimą rėmė verslininkas Vygantas Šližys. Tris knygos egzempliorius nupirko ir Viešajai bibliotekai padovanojo Anykščių krašto fotografijos istorijos tyrinėtojas Tomas Ivanauskas.

Audronė BEREZAUSKIENĖ