You are currently viewing Bibliotekoje lankėsi jaunieji Vilniaus Universiteto mokslininkai

Bibliotekoje lankėsi jaunieji Vilniaus Universiteto mokslininkai

Šiandieną Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje lankėsi Lietuvą tarptautiniame iGEM (angl. International Genetically Engineered Machine Competition) konkurse atstovaujantys Vilnius-Lithuania komandos nariai Matas Rarivanas, Aistė Židonytė ir Rusnė Uzielaitė. Komandos vizito tikslas – supažindinti visuomenę su sintetine biologija, paprastai paaiškinti kas tai ir dėl ko tai daroma.

Jaunieji Vilniaus Universiteto mokslininkai pristatė praėjusių metų įspūdingus komandos pasiekimus ir apdovanojimus, pelnytus Pasauliniame konkurse, bei pasidalino šių metų tyrimo projektu, kurio tikslas pasitelkiant sintetinės biologijos principus, sukurti naują bakterinės celiuliozės ir chitozano kopolimerą. Planuojamą gauti medžiagą sujungus su vaistais, būtų įmanoma gauti lokalizuotą vaistų pristatymo sistemą. Celiuliozės ir chitozano polimeras pramonėje galėtų būti tvarus plastikinių maisto įpakavimų pakeitimas.

Daugiausiai diskusijų sukėlusi sintetinės biologijos rūšis – mėgintuvėlyje auginama mėsa. VU mokslininkai pristatė kaip tai atliekama. Per keletą mėnesių iš mažyčio mėsos gabalėlio, neskausmingu biopsijos būdu paimto iš gyvūno, mėgintuvėlyje-bidone ląstelių dalijimosi būdu užauginama kelių kilogramų mėsos masė. Tiesa, Europoje tokia mėsa neprekiaujama, nes nėra atlikta pakankamai tyrimų šia tema, o ir sintetinės biologijos metodu užaugintos mėsos kaina bent kol kas būtų žymiai didesnė dėl neišvystytos gavybos. Tačiau ateityje tai labai realu, belieka etinis klausimas, kurį kiekvienas turi atsakyti sau.

Labai džiugu, kad gavome dovanų. iGEM Vilnius-Lithuania komanda Anykščių L. ir S. Didžiulių viešajai bibliotekai padovanojo leidinį „Įvadas į sintetinę biologiją” brailio raštu.

https://vilniusigem.lt/

Viešosios bibliotekos informacija
Nuotraukos Gretos Tubelytės-Biliūnienės