„GRAŽIAU UŽ AUKSĄ DVASIA ŠVIEČIA ŠIRDYS…“

2022 metų lapkričio 26 d. sukako 120 metų nuo iškiliausios devynioliktojo amžiaus figūros, klasikinio lietuvių poezijos kūrinio „Anykščių šilelis“ autoriaus, mūsų dialektologijos pradininko, pirmojo lietuvių matematiko, vertėjo, vyskupo Antano Baranausko (1835–1902) mirties.

Jaunystės metais savo „Dienoraštyje“ apie savo svajones A. Baranauskas užrašė tokius žodžius: „Trokštu jau ne laikinos garbės, bet po mirties arba dangaus tėvynėje. O tas graudinantis ilgesys labiausiai apima ypač maloniais vakarais, tykiomis naktimis ir vasaros rytais prieš saulėtekį, man primena gamtą, Dievą, tikėjimą, meilę, viltį, amžinybę, atpildą ir bausmę. Sugraudina mane, plėšte išplėšia iš krūtinės atodūsį arba, iš akių išsunkdamas saldžią ašarą, drėkina skruostus.“

Virtualioje parodoje pristatome Anykščių krašto iškilios asmenybės biografiją, kūrybą, leidinius, saugomus Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje, supažindiname su A. Baranausko ikonografine medžiaga, peržvelgiame literatūros klasiko įamžinimo vietas Anykščiuose bei kitose vietovėse, pateikiame ir keletą naudingų interneto nuorodų.

Parodoje eksponuojami dokumentai ir fotografijos iš Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos fondų. Parodą papildo fotografijos iš Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus fondų bei muziejininko, žurnalisto Tautvydo Kontrimavičiaus bei bibliotekininkės Birutės Venteraitienės asmeninių archyvų.

Į PARODOS PRADINĮ PUSLAPĮ