You are currently viewing Viešojoje bibliotekoje pristatytos dvi knygos apie Anykščių krašto žydus

Viešojoje bibliotekoje pristatytos dvi knygos apie Anykščių krašto žydus

Kovo 15 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje vyko Lietuvos žydų gelbėtojų dienai skirtas renginys.  Ši diena pasirinkta, prisimenant Vilniaus universiteto bibliotekininkę, garsiausią Vilniaus geto žydų gelbėtoją Oną Šimaitę, kuriai 1966 m. kovo 15 d. buvo suteiktas garbingas Pasaulio Tautų Teisuolės vardas.  Renginį organizavo Anykščių menų centras kartu su Anykščių L. ir S. Didžiulių viešąja biblioteka bei A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialiniu muziejumi.

    Anykščių kultūros įstaigos, minėdamos Lietuvos žydų gelbėtojų dieną, nusprendė prisiminti ne tik tuos, kurie gelbėjo žydus, bet ir tuos, kurie buvo išgelbėti. Viešosios bibliotekos salėje buvo pristatytos dvi knygos: Rimanto P. Vanago knyga „Iš vieno grumsto“, kurioje autorius supažindina su Anykščiuose gyvenusiais žydų tautybės rašytojais, ir kraštotyrininkės Angelės Dūdienės knyga „(Ne)pamiršti“, pasakojanti apie tarpukario Kurklių miestelio žydų gyvenimą.  Leidinių pristatyme dalyvavo habilituotas humanitarinių mokslų daktaras, profesorius Egidijus Aleksandravičius. 

Pradėdama renginį Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos direktorė Jurgita Bugailiškienė pažymėjo, jog labai simboliška, kad Kovo 15-osios minėjimas vyksta Bibliotekoje, nes O. Šimaitė buvo bibliotekininkė. Anykščių r. savivaldybės mero Kęstučio Tubio patarėjas Laimas Fergizas perskaitė mero sveikinimo žodį ir papasakojo, kad savivaldybės atstovai, vadovaujami vicemerės Audronės Savickienės, aplankė Anykščiuose gyvenusios žydų gelbėtojos Veronikos Misiūnaitės-Kalinkienės kapą ir uždegė žvakutes. Apie tai, kaip 1996 m. Motelis Kurickis (Maksas Kurtis), atvykęs iš JAV, apsilankė gimtuosiuose Anykščiuose ir susitiko su savo gelbėtoja V. Kalinkiene, prisiminimais dalinosi Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus direktorius Antanas Verbickas. Susirinkusiems buvo parodytos jaudinančios šio susitikimo akimirkos, įamžintos video juostoje. Anykštėnė V. Kalinkienė, per Antrąjį pasaulinį karą savo namuose slėpusi žydų tautybės vaikiną M. Kurickį, 2000 m. buvo paskelbta Pasaulio tautų teisuole, o 2003 m. ji buvo apdovanota Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi (po mirties).

Profesorius E. Aleksandravičius apie Lietuvos žydų gelbėtojų dieną sakė: „Kovo 15-oji turėtų tapti mūsų tautai svarbi. Iki šiol nebuvome įpratę kalbėti apie saviškių gražiausius darbus. Viliuosi, kad ši diena prigys mūsų širdyse“.  Istorikas akcentavo, jog abi knygos – tiek R. Vanago „Iš vieno grumsto”, tiek A. Dūdienės „(Ne)pamiršti”, yra savotiška „tėviškėnų judaika“, kuri labai svarbi anykštėnams. 

Kraštotyrininkė A. Dūdienė, pristatydama savo knygą, prisiminė kaip su buvusios Kurklių Stepono Kairio pagrindinės moksleiviais rinko atsiminimus apie tarpukaryje Kurklių miestelyje gyvenusius žydus, jų veiklą, bendravimą su lietuviais, žydų tautybės žmonių gelbėjimą.  Kaip žydų gelbėtoją kraštotyrininkė paminėjo ir  kraštietį, Vasario 16-osios Akto signatarą Steponą Kairį.

Žydų tauta, kalbėjo rašytojas R. P. Vanagas, Lietuvoje gyvena jau 600 metų ir „mus su jais jungia bendražmogiškos vertybės, mes esame iš tos pačios žemės“. Leidinyje „Iš vieno grumsto“ kūrėjas visuomenei pristato žydus literatus: Miriam Libenson, Rudolfą Baraniką, Solomoną Baruchą Komaiko ir Cecilą Helmaną. Tris iš aprašytų R. P. Vanagui teko laimė pažinoti gyvai. Londone gyvenęs rašytojas C. Helmanas anykštėnui buvęs artimiausias ir mylimiausias. „Mudu turėjom vidinį ryšį. Cecilas vienintelis iš mano sutiktų žydų, neuždavė klausimo: „Kodėl lietuviai žudė žydus? “, – sakė R. P. Vanagas.

   Prof. hab. dr. E. Aleksandravičius kalbėjo apie tikrąjį žmogiškumą. Istorikas akcentavo, išlikusiųjų per Holokaustą Lietuvos žydų fenomeną. „Jie buvo su tam tikra žyme. Icchokas Meras, Irena Veisaitė, Aleksandras Štromas – su jais visais bendravau. O Leonidas Donskis buvo išlikusiųjų sūnus“, – sakė E. Aleksandravičius.  Profesorius priminė auditorijai, jog žurnalistui, rašytojui, vertėjui R. P. Vanagui už Holokausto tematiką kūryboje 2022 m. buvo skirta filosofo L. Donskio premija. Žydų gelbėtojų temą puikiai pratęsė J. Biliūno gimnazijos moksleivė Valerija Galvonaitė, jautriai perskaitydama poeto Vytauto Bložės eilėraštį. „Nenoriu“.
 
Renginį moderavusi J. Bugailiškienė dėkojo prof. E. Aleksandravičiui už diskusiją bei įdomias įžvalgas. Anykščių menų centro direktoriui Tomui Tuskeniui  ji sakė „ačiū“ už išleistas knygas, muziejininkams – už parodytą video medžiagą. 

Renginyje dalyvavo V. Kalinkienės dukra Ona Kalinkaitė-Ražanienė, Anykščių r. savivaldybės administracijos Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus vedėja Kristina Jakubauskaitė-Veršelienė, Pasaulio anykštėnų bendrijos pirmininkas, dainininkas Tomas Ladiga, menininkai Romualdas ir Zita Inčirauskai, Jono Biliūno gimnazijos moksleiviai ir mokytojai bei daugybė kitų anykštėnų.
 
 Birutė VENTERAITIENĖ