You are currently viewing Susitikimas su „Karo nuotakos“ autore Ilona Skujaite

Susitikimas su „Karo nuotakos“ autore Ilona Skujaite

Kovo 8 d. bibliotekoje viešėjo žurnalistė, komunikacijos specialistė, populiarios knygos „Karo nuotaka“ autorė Ilona Skujaitė.

Viešnia, pristatydama savo romaną, anykštėnus nukėlė į XVI a. vidurį, kuomet Lenkijos karalystė ir Lietuvos Didžioji kunigaikštystė buvo viena galingiausių ir didžiausių Europos valstybinių sąjungų, o Švedija – tolimas šiaurės užkampis, kurio Europos kultūra dar nepasiekė. Tačiau abi valstybės turėjo bendrą priešą – Moskoviją, reikėjo prieš jį vienytis. Kilmingųjų dinastijų atstovai, norėdami išlaikyti ir plėsti savo teritorijas, turėjo atidžiai rinktis sutuoktinius, vedybų sutartis kartais būdavo reikšmingesnė už patį karą.

Tuo metu Žygimanto Senojo ir Bonos Sforcos duktė Kotryna Jogailaitė gyveno nepastebima ir mažai kam reikalinga, tačiau įsiliepsnojus karui su Maskva, ji tapo geidžiamiausia nuotaka Europoje. Kotryna po savo garsiojo brolio Žygimanto Augusto derybų su Suomijos kunigaikščiu Jonu ištekinama į tolimą, jai nepažįstamą Suomiją.

Autorė pasakoja, kaip palaipsniui Kotryna iš kuklios karalaitės virto įtakinga moterimi, iš nemylimos – geidžiama, iš kalinės – karaliene, gerbiama abiejose Baltijos pusėse.

Per Kotrynos siužetinę liniją autorė atskleidžia ir to meto moterų padėtį, kurios nors ir kilmingos, bet laisvių turi tiek, kad pasirinktų kokią suknelę rengtis, pagrindinė jų misija gimdyti vaikus, sosto įpėdinius, ir pageidautina, kad tai būtų berniukai, bevaikių moterų padėtis buvo visai apverktina.

Romane daug vietos skiriama Kotrynos kraičiui aprašyti, kuris toks milžiniškas, kad palengvina suartėjimą su žymiausiomis Europos didikų dinastijomis.

Ilona Skujaitė medžiagą knygai rinko penkerius metus, daug kartų lankėsi Suomijoje, kur karalienė Kotryna žinomesnė, nei Lietuvoje. Suomijos archyvuose ieškojo naujų faktų, bet paklausta, ar leido sau rašydama pamodeliuoti kai kurias situacijas, atsakė, kad neturėjo faktologinio tikslo, tai yra grožinės literatūros kūrinys.

Renginyje šoko Anykščių kultūros centro šokių kolektyvas „Baltoji pavana“, sukurdamas to meto nuotaiką. Nuoširdžiai dėkojame šokėjams ir vadovei Jūratei Uselienei.

Dėkojame knygynui „Pegasas“ už galimybę įsigyti knygą ir papuošti ją autorės autografu.

Judita Skačkauskienė
Vartotojų aptarnavimo ir informacijos skyriaus bibliotekininkė