PASIVAIKŠČIOJIMAS KALBŲ ALĖJOJE

Anykštėnai ir miesto svečiai kviečiami pasivaikščioti unikalia Lietuvoje Kalbų alėja. Ji pradėta kurti Vyskupo skvere 2013 m. Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos iniciatyva. Šalia Bibliotekos bei poeto ir vyskupo Antano Baranausko paminklo esančios alėjos grindinio plytelėse įrašyti pasisveikinimai „Laba diena“ įvairiomis užsienio kalbomis.

Kalbų alėja siekiama įprasminti literatūros tradiciją bei daugiakalbiškumą, formuoti atviro, svečių laukiančio miesto įvaizdį, o kartu pažymėti Anykščių ir užsienio šalių partnerystę. Susiformavo tradicija, kad plyteles su pasisveikinimais atidengia užsienio šalių diplomatai ar kiti oficialūs asmenys.2013 m. gruodžio 13 d. 

 


2013 m. gruodžio 13 d. iškilmingame naujojo bibliotekos pastato atidaryme dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Prezidentė kartu su Bibliotekos direktoriumi Romu Kutka atidengė marmurinę plokštę „Šviesa“. Tai buvo Kalbų

 alėjos šalia Viešosios bibliotekos Vyskupo skvere pradžia. Nuo 2014 m. įvairiakalbiai užrašai „Laba diena“ naujai atsiradusioje Kalbų alėjoje formuoja gerą Anykščių miesto bei draugiškos bibliotekos įvaizdį. Šiuo metu Kalbų alėja yra pasipuošusi 14 plytelių su skirtingų kalbų užrašais „Laba diena“ (lietuvių, prancūzų, kartvelų, norvegų, čekų, moldavų, baltarusių, estų, latvių, japonų, hebrajų, ukrainiečių, kroatų, ispanų kalbomis).


Pirmoje nuotraukoje: Prezidentė D. Grybauskaitė ir Bibliotekos direktorius R. Kutka.
   2014 m. kovo 28 d.

2014 m. kovo 28 d. minint Tarptautinę frankofonijos dieną Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje buvo atidengtos plytelės su lietuvių ir prancūzų kalbomis iškaltu užrašu „Laba diena“. Kalbų plytelių atidengimo ceremonija, kurios metu Lietuvių kalbos instituto direktorė prof. Elena Jolanta Zabarskaitė ir Prancūzų kalbos instituto prie Prancūzijos ambasados Lietuvoje kalbos atašė Luc Aubry mus pasveikino: „LABA DIENA“ ir „BONJOUR“! Tokie užrašai, puošiantys kalbų plyteles, įprasmins bibliotekos, kaip šviesos simbolio, reikšmę, suteiks naujų paskatų veikti kalbinio bendradarbiavimo pagrindu. Formuodami kalbų plytelių alėją prie bibliotekos pastato, sakysime sau ir kitiems, kad esame atviras, palankus, laukiantis miestas, draugiška kiekvienam biblioteka.
Pirmoje nuotraukoje iš kairės: Bibliotekos direktorius Romas Kutka, Prancūzijos ambasados Lietuvoje kalbos atašė Luc Aubry ir Lietuvių kalbos instituto direktorė prof. E. J. Zabarskaitė.2014 m. balandžio 29 d.

Anykščių krašto rašytojas Antanas Žukauskas-Vienuolis savo laiku paskatino lietuvius domėtis Gruzija ir padėjo ją pažinti, tapdamas gyvuoju tiltu, išlikusiu per šimtmetį. A. Vienuolis 1903–1905 m. su pertraukomis gyveno Tbilisyje ir Železnovodske, Tbilisyje jis dirbo Oteno vaistinėje vaistininko padėjėju, paskui kiek laiko dirbo vaistinėje Železnovodske. Balandžio 29 d. Anykščiuose surengta Gruzijos diena. Šventės metu prisimintas rašytojas A. Vienuolis, nutiesęs tiltą tarp Anykščių ir Gruzijos, dabar dažnai pavadinamas pirmuoju Gruzijos ambasadoriumi.
Gruzijos nepaprastoji ir įgaliotoji ambasadorė Lietuvoje Khatuna Salukvadzė viešėjo Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje, kur drauge su Anykščių rajono meru Sigučiu Obelevičiumi atidengė Kalbų alėjai skirtą pasisveikinimo plytelę kartvelų kalba „გამარჯობა“ (Gomardžoba).
Pirmoje nuotraukoje: ambasadorė Khatuna Salukvadzė ir meras S. Obelevičius.


2014 m. gegužės 9 d.

Europos dieną, kuri švenčiama kiekvienų metų gegužės 9-ąją, oficialiai visuomenei atverta Kalbų alėja šalia Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos. Kalbų plytelėmis įprasminamas bibliotekos, Anykščių rajono savivaldybės bendradarbiavimas su įvairiomis Lietuvos ir užsienio organizacijomis, įgyvendinant renginius, projektus, susijusius su užsienio šalimis, jų kalbomis. Nuo šiol bibliotekos praeivius pasitiks pasisveikinimai „Laba diena“ įvairiomis pasaulio kalbomis. Vis tik, daugiausiai dėmesio sulaukė plytelė su užrašu „Šviesa“, nes bibliotekos direktorius Romas Kutka prasitarė, kad atsistojus ant plytelės šios plytelės galima sugalvoti norą, kuris būtinai išsipildys.
Pirmoje nuotraukoje iš kairės: Bibliotekos direktorius R. Kutka, meras S. Obelevičius.2014 m. liepos 18 d.

Liepos 18 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje pristatyta norvegų fotografo Per Ole Hagen autentiška paroda „Tikri norvegiško metalo koncertai“. Parodos autorius yra profesionalus, patyręs koncertų fotografas. Parodoje – 40 originalių fotografijų, įamžinančių kultines šio žanro asmenybes ir grupes – IMMORTAL, MAYHEM, SATYRICON, ENSLAVED, 1349, DIMMU BORGIR. Tokio pobūdžio paroda Lietuvoje pristatoma pirmą kartą, pačiame festivalio „Velnio akmuo“ Anykščiuose įkarštyje.
Parodos atidarymo metu atidengta norvegų kalba parašyta plytelė „GOD DAG“. Ji jaukiai įsikūrė kalbų plytelių alėjoje prie bibliotekos pastato. Įvairiakalbiai užrašai „Laba diena“ formuoja atviro, palankaus, laukiančio miesto bei kiekvienam draugiškos bibliotekos įvaizdį, suteikia naujų paskatų bendradarbiauti kalbiniu pagrindu.2015 m. gegužės 19 d.

Gegužės 19 d. prie Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos esančioje Kalbų alėjoje atidengta dar viena pasisveikinimo plytelė. Penktąją – šį kartą čekų kalba „DOBRÝ DEN“. Plytelę kartu atidengė Anykščiuose viešėjęs Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Bohumil Mazánek ir Anykščių rajono savivaldybės meras Kęstutis Tubis. Po šventinės ceremonijos svečiai susipažino su biblioteka, kurioje pirmiausia juos pasitiko čekų autorių knygų bei leidinių apie Čekiją parengta paroda „Laba diena, Čekija! Dobrý den, Česka!“.
Pirmoje nuotraukoje pirmame plane: Iš kairės meras K. Tubis ir ambasadorius Bohumil Mazánek.2015 m. rugpjūčio 10 d.

Nuo šiol „BUNA ZIUA“ moldaviškas pasisveikinimas pasitiks visus žingsniuojančius Kalbų alėja Vyskupo skvere. Rugpjūčio 10 d., iškilmingame naujosios plytelės atidaryme dalyvavo Anykščiuose viešintis Moldovos Respublikos ambasados laikinasis ambasadoriaus reikalų patikėtinis Victor Palii su delegacija. Esu sužavėtas Anykščių miesto ir gamtos grožio. Viešnagė Anykščiuose – tai pirmas žingsnis bendradarbiavimo tarp Anykščių ir Moldovos miestų savivaldybių link. Džiaugiuosi, kad Anykščiuose jau yra dalelė Moldovos – pasisveikinimas rumunų kalba. Tikiuosi, jog čia apsilankiusieji poilsiautojai ir turistai iš Moldovos Respublikos, perskaitę užrašą „BUNA ZIUA“ liks maloniai nustebinti, – tardamas sveikinimo žodžius kalbėjo V. Palii.
Svečius atlydėjo ir įžanginę kalbą sakė Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis bei Viešosios bibliotekos direktorius Romas Kutka.
Pirmoje nuotraukoje iš kairės: Bibliotekos direktorius R. Kutka, meras K. Tubis, Moldovos Respublikos ambasados laikinasis ambasadoriaus reikalų patikėtinis Victor Palii.2016 m. vasario 24 d.

Vasario 24 d. Anykščių rajono savivaldybėje viešintys Baltarusijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Aleksandr Korol ir Baltarusijos Respublikos ambasados Pirmoji sekretorė Maria Agafonova aplankė ir Anykščių L. ir S. Didžiulių viešąją biblioteką. Vizito metu, kaip jau tapo tradicija, Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, bibliotekos direktorius Romas Kutka ir svečiai atidengė dar vieną, jau septintąją Kalbų alėjos plytelę baltarusių kalba. Nuo šiol Vyskupo skvero praeivius sveikins dar viena plytelė su užrašu „ДОБРЫ ДЗЕНЬ“.
Pirmoje nuotraukoje iš kairės: meras K. Tubis, ambasadorius A. Korol, bibliotekos direktorius R. Kutka. Antroje nuotraukoje iš kairės: bibliotekos direktorius R. Kutka, ambasadorius A. Korol, Pirmoji sekretorė M. Agafonova.2016 m. rugsėjo 8–10 d.

Rugsėjo 8–10 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje svečiavosi bibliotekų atstovai iš Raplos (Estija) ir Maduonos (Latvija). Atvykę svečiai buvo pakviesti susitikti ir pabendrauti su Anykščių rajono meru Kęstučiu Tubiu. Po apsilankymo Savivaldybėje kolegos susipažino su Anykščių viešosios bibliotekos skyrių veikla, dalinosi darbo patirtimi, kartu sprendė problemas iškylančias dirbant su įvairaus amžiaus skaitytojų grupėmis. Vyko apskrito stalo diskusija tema: „Kartos X, Y, Z – skirtumai ir bendrumai“. Kas yra Z karta? Kokie jie ir ką atneša mums? Tai karta, kuri augo ir tebeauga apsupta technologijų, girdėdama, kokie jie yra ypatingi ir gabūs, turintys daug pasitikėjimo savimi, kuris gali atrodyti perdėtas. Mes turime augti kartu su šia karta, jiems perduoti savo patirtis, bet kartu iš jos mokytis, – tokias išvadas padarė diskusijos dalyviai.
Rugsėjo 9 d. Maduonos (Latvija) apskrities viešosios bibliotekos direktorė Imelda Saulite ir Raplos (Estija) apskrities viešosios bibliotekos direktorė Oie Passlepp kartu su Bibliotekos direktoriumi Romu Kutka Kalbų alėjoje atidengė plyteles su pasisveikinimu „Laba diena“ latvių ir estų kalbomis.
Pirmoje nuotraukoje iš kairės: Imelda Saulite, Romas Kutka, Oie Passlepp.2017 m. birželio 3 d.

2017 m. birželio 3 d. Anykščiuose viešėjo Japonijos ambasadorius Lietuvoje Toyoei Shigeeda. Viešnagės metu ambasadorius Toyoei Shigeeda dalyvavo tradicinėje „Bėk bėk, žirgeli“ šventėje, šalia L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos esančioje Kalbų alėjoje atidengė plytelę su užrašu „こんにちは“ , KONNIČIVA sveikinsiančią anykštėnus ir miesto svečius japonų kalba. Tai jau nebe pirma ambasadoriaus viešnagė Anykščių krašte. 2016 m. vasario 16-ąją Japonijos ambasadorius Lietuvoje Toyoei Shigeeda dalyvavo Lietuvos valstybės atkūrimo dienai skirtuose renginiuose Kurklių miestelyje. Tų pačių metų kovo 29 d. pilnutėlėje Anykščių muzikos mokyklos salėje ambasadorius klausėsi japoniškų tradicinių būgnų (wadaiko) atlikėjo Motoichi Yuzawa koncerto, o vasarą vykusioje Anykščių miesto šventėje „Po gimtinės laja“ Japonijos ambasada įteikė dovaną anykštėnams ir miesto svečiams – surengė japoniškų būgnų grupės „Daigen-gumi“ pasirodymą A. Baranausko aikštėje. Simboliška, kad Anykščių ir Japonijos ambasados Lietuvoje draugystė įamžinta ir Kalbų alėjoje.
Pirmoje nuotraukoje sėdi: Japonijos ambasadorius Toyoei Shigeeda su žmona Mishiko, antrame plane iš kairės: Bibliotekos direktorius Romas Kutka, Anykščių menų centras vadovas Tomas Tuskenis, Anykščių mero patarėjas Dominykas Tutkus.2018 m. kovo 1 d.

Kovo 1 d. Vyskupo skvere esančią Kalbų alėją papildė dar vienas pasisveikinimas, atidengta plytelė, sveikinsianti anykštėnus ir miesto svečius hebrajų kalba – שָׁלוֹם. ŠALOM
Plytelę atidengė Anykščiuose viešintis Izraelio ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas ir Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis. Izraelio ambasados Lietuvoje ir Anykščių draugystė užsimezgė 2017 m. pavasarį. Meras K. Tubis su Anykščių Jono Biliūno gimnazijos gimnazistais atsiliepė į Izraelio valstybės ambasadoriaus Lietuvoje A. Maimono kvietimą 2017 m. balandžio 21 d. prisidėti prie Lietuvos ir Izraelio draugystę įprasminančios ąžuolų giraitės „Izraelita“ sodinimo akcijos. Tų pačių metų gruodžio mėnesį sulaukėme ir dovanos Anykščiams bei anykštėnams – jaunosios kartos Izraelio atlikėjo Omerp Netzero koncerto. Ypatingas dėmesys skiriamas Anykščių rajono jaunimui.
Pirmoje nuotraukoje iš kairės: Anykščių mero patarėjas Dominykas Tutkus, Bibliotekos direktorius Romas Kutka, plytelę atidengia ambasadorius A. Maimonas ir meras K. Tubis.2019 m. liepos 5 d.

Liepos 5 d. Ukrainos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Volodymyr Yatsenkivskyi Kalbų alėjoje prie Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos atidengė atminimo plytelę su ukrainietišku pasveikinimu „Доброго дня!“ („Laba diena!“).
Plytelės atidarymo ceremonijoje dalyvavo rajono savivaldybės administracijos atstovai, Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius taip pat Anykščiuose gyvenantys ukrainiečiai – Petro Šostucha ir Vaitenkovų šeimos atstovai, su Ukraina ryšius palaikantys verslininkai ir būrys anykštėnų. Pokalbį su ambasadoriumi apie Lietuvos ir Ukrainos kultūrinius bei verslo ryšius renginio dalyviai tęsė bibliotekoje.2020 m. rugsėjo 19 d.

Rugsėjo 19 d., Anykščiuose lankėsi Kroatijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvos Respublikoje J. E. Krešimir Kedmenec ir jį lydėjusi ambasadoriaus asistentė Jurga Jozič.
Kalbų alėjoje, Vyskupo skvere, Kroatijos ambasadorius Lietuvoje K. Kedmenec ir Anykščių rajono savivaldybės meras Sigutis Obelevičius atidengė jau dvyliktąją Kalbų alėjos plytelę – kroatišką pasveikinimą „Dobar dan“ („Laba diena“). Vėliau Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešojoje bibliotekoje Ambasadorius atidarė kroatų menininko Davor Rostuhar fotografijų parodą „Kroatija iš paukščio skrydžio“ ir anykštėnus išsamiai supažindino su parodos autoriumi bei parodoje eksponuojamais Kroatijos vaizdais.
Pirmoje nuotraukoje iš kairės: Bibliotekos direktorius Romas Kutka, meras S. Obelevičius, ambasadorius J. E. Krešimir Kedmenec, ambasadoriaus asistentė J. Jozič. Antroje nuotraukoje iš kairės: Bibliotekos direktorius R. Kutka, ambasadorius J. E. Krešimir Kedmenec, meras S. Obelevičius, ambasadoriaus asistentė J. Jozič, Anykščių rajono savivaldybės Administracijos direktorė Ligita Kuliešaitė.2022 m. kovo 28 d.

Kovo 28 d., Anykščių rajono savivaldybės meras Sigutis Obelevičius priėmė Ispanijos Karalystės ambasadorių Lietuvoje José Maria Robles Fraga.
Susitikimą vainikavo Anykščių Vyskupo skvero Kalbų alėjoje atidengta plytelė su užrašu, sveikinsiančiu anykštėnus ir miesto svečius ispanų kalba – Buenos días. Ambasadorius atkreipė dėmesį į šalia pasisveikinimo esančią alyvuogės šakelę, kuri reiškia taiką. Susirinkusiems to ir linkėjo – taikos. Vizito baigiamasis akcentas „Gero kelio! Piligrimystė Šv. Jokūbo keliu“ parodos atidarymas Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje. Parodoje pristatomas nepaprastas piligrimystės į Santjago de Kompostelą kultūrinis ir dvasinis reiškinys, jo svarba Europos istoriniam paveldui ir reikšmė Lietuvai.
Pirmoje nuotraukoje iš kairės: meras S. Obelevičius ir ambasadorius José Maria Robles Fraga.


Parodą parengė Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus bibliotekininkė Ligita Matulienė. Nuotraukos iš Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos fototekos.