You are currently viewing Nacionalinės bibliotekų savaitės renginiai Andrioniškio bibliotekoje

Nacionalinės bibliotekų savaitės renginiai Andrioniškio bibliotekoje

Tvarumas – šiais metais nuaidėjusių, 22-osios Nacionalinės bibliotekų savaitės renginių, leitmotyvas. Andrioniškio biblioteka, aktyviai palaikė visoje Lietuvoje plėtojamą darnos su gamta tematiką. Aktualiausias Andrioniškio bibliotekoje įvykęs Nacionalinės bibliotekų savaitės renginys, tiesiogiai paliečiantis tvarumo temą bei nutiesęs kultūrinius saitus tarp skirtingų kultūros ir švietimo organizacijų, kūrėjų, bei meno reiškinių stebėtojų – susitikimas su žemės meno Lietuvoje pradininke, Žemės ir aplinkos meno Vilniaus universiteto botanikos sode iniciatore ir parodų kuratore Inga Raubaite.

Andrioniškio bibliotekoje, jaukioje aplinkoje, rusenant židinio ugnelei, stebėjome virtualią žemės meno parodą, kurią nuotoliniu būdu pristatė kuratorė Inga Raubaitė. Tai pirmas tokio pobūdžio renginys Andrioniškio bibliotekoje, kuomet lankytojai turėjo galimybę ne tik stebėti virtualų pristatymą, bet ir betarpiškai bendrauti su autore, nuotoliniu būdu.

Siekis kultūros reiškinius matyti darnos su gamta kontekste į renginį subūrė entuziastus – dalyvavo Andrioniškio seniūnas Rolandas Lančickas, Anykščių Angelų muziejaus – Sakralinio meno centro darbuotojos, andrioniškietės meno mylėtojos, tarp jų ir keramikė Kristrina Venckūnaitė-Motūzienė, kuri 2009 metais drauge su Vilniaus puodžių cechu kūrė darbą VU Botanikos sode ir dalyvavo Aplinkos meno parodoje. Menininkei buvo įteiktas Aplinkos meno albumas, kuriame yra ir jos pačios nuotrauka darbo procese.

Lankytojai aktyviai domėjosi žemės meno koncepcija, parodų organizavimu, menininkų atrankos kriterijais, meno kūrimo procesais. Inga Raubaitė nuoširdžiai dalijosi sukaupta patirtimi. Dailės akademijos tekstilės specialybę baigusi parodų kuratorė yra surengusi 16 žemės ir aplinkos meno parodų VU Botanikos sode. Pasak autorės, pati šioms parodoms darbų nekuria, nes parodos organizavimas atima labai daug laiko ir pastangų – kruopščiai atrenkami menininkų pateikti projektai, aptariamas įgyvendinimas, vieta, stebimas kūrimo procesas. Žemės meno parodose VU Botanikos sode aktyviai dalyvauja Ingos Raubaitės sutuoktinis Žilvinas Višinskas. Abu menininkai dalyvauja kitų rengėjų parodose.

Andrioniškio bibliotekai padovanoti du Vilniaus universiteto leidykloje išleisti albumai – „Aplinkos menas Vilniaus universiteto botanikos sode“ ir „Žemės menas Vilniaus universiteto botanikos sode“. VU Botanikos sodo direktorius Audrius Skridaila, vieno iš leidinių pratarmėje, pastebi, kad menas tarsi veidrodis „…visada labai tiksliai atspindintis tai, kas aktualu, tai, ką žmonės iš pradžių suvokia tik labai miglotai pasąmonėje, tai, kas vėliau ištariama garsiai ir suvokiama kaip realybė. Deja, dažnai tai nemaloni, žiauri akistata su žmonijos padarytų klaidų padariniais.“ A. Skridaila tęsia, kad „…menininkai visada vieni iš pirmųjų praneša, kad einame klaidingu keliu. Jų darbai tai labai aiškiai atspindi, netgi, maža to, jie rodo, kur link mums reikėtų eiti. Šiuolaikinio postmodernistinio meno šakos – žemės ir aplinkos menai yra būtent tokie. Jie mums aiškiai rodo, kad esame ties darnos su gamta praradimo riba ir naudojame savo galias netinkamai.“

Anykščių krašte gausu meno, kultūros puoselėtojų, aktyviai palaikančių įvairias tvarumo idėjas, tad žemės menas pastaruoju metu tampa vis populiaresnis. Anykščiuose jau ne kartą rengtos žemės meno parodos ir ateityje ketinama jas rengti.

Andrioniškio biblioteka džiaugiasi naujų kultūrinių ryšių gimimu, meno procesu gilesniu suvokimu, galimybe kelti klausimus ir diskusijas su žemės meno srities profesionalais, bei tvarumo idėjos sklaida Anykščių rajone.

Andrioniškio bibliotekos informacija