Naujienos

Užgavėnių klegesys Budrių bendruomenėje

Užgavėnių rytas, saulutei tekant, priminė jau įsibėgėjusį pavasarį. Gal tik gruodas sutraukęs purvą ir pakrūmėmis užsilikę purvini sniego lopinėliai priminė sunkią šių metų žiemos likimą.

Bet viskas atrodė tikrai pavasariškai, nes kažkur miškų pusėje trimitavo gervės, danguje giesmės akordus derino vieversys, aplinkiniuose medžiuose linksmai cypsėdamos „kalbėjosi“ zylės, o ant elektros laidų, kas garsiau sugiedos, lenktyniavo jau ir parlėkę varnėnai. Klevas irgi nebemiega, sula kapsi truputį kibdama į varveklį prie rytinio šaltuko.

Tai ką čia varyti iš to kiemo? Kur ta žiema? Bet visada padeda išradingumas ir idėjos. Visada persirengti, pasipuošti, pasidažyti, išdaigų pakrėsti, blynų ir saldainių gauti nori vaikai, juk jie perims tradicijas ir kaime Užgavėnės išliks. Išlėkė į kaimus ir šiemet būrelis persirengėlių, namus lankė, deklamavo, dainavo. Tuo metu prie bendruomenės namų susirinkę šeimininkės ir gaspadoriai laužą kūreno, lašinius ir dešreles pjaustė ir ruošėsi Užgavėnių kiaušinienę kepti. Blynų čia jau prikepta buvo, tad vaišinosi visi sočiai girdami mielinių blynų skonį. Pakvipo kiaušinienė, parlėkė persirengėliai nešini kiškio pyragais iš kaimo. – Kaip čia viskas nuostabu, – kalbėjo seniūnaitis Raimondas. Tik ta karo šmėkla Ukrainoje sukosi visų kalboje. Ir sugalvojo susirinkę į Užgavėnių šventę sudeginti ne Morę, o „Karo bobą“. Tik pastatė ją ant lauželio, o ji akimirksniu į fakelą ugnies pavirto. Tai visi susirinkę ir palinkėjo, kad tos negandos, kaip ta „Karo boba“ akimirksniu sudegtų ir pasibaigtų.

Pasivaišinę blynais ir kiaušiniene, šventės dalyviai susirinko į „Pienės“ dailės ir rankdarbių galeriją. Čia pirmą rimtą parodą surengė bibliotekoje veikianti kraštotyros draugija „Pienė“. Parodoje nuostabiais raštais spindėjo liaudies amatininkės ir tautodailininkės Eleonoros Aukštakojienės audiniai. Šioje kolekcijoje puikavosi ir rankšluostis, išaustas dar 1936 metais Amerikoje ir perduotas šiai audėjų šeimai dovanų. Visą Eleonoros meninę veiklą pristatė dukra Gražina.

Nuostabus jausmas švęsti tradicines šventes ir pasidalinti meniniais, literatūriniais ir kitais įspūdžiais. Kraštiečius sveikiname su artėjančiu pavasariu.

Valentinas Gudėnas