Naujienos

Paroda „Įženk geras, išeik geresnis“

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje veikia literatūros paroda „Įženk geras, išeik geresnis“, skirta kraštiečiui, gamtos mokslų daktarui Broniui Šablevičiui.

Pirmasis Lietuvoje „Gamtos riterio“ titulą pelnęs gamtosaugininkas, ornitologas, entomologas ir botanikas, gamtos fotografas, dr. B. Šablevičius šiais metais paminėjo savo gražų jubiliejų.

Ta proga Anykščių viešosios bibliotekos lankytojai parodoje gali susipažinti su kraštiečio išleistomis knygomis, straipsniais spaudoje bei rankraščiais, o virtualioje parodoje pamatyti ir gausybę nuotraukų, kuriose užfiksuotos gamtininko darbo bei laisvalaikio akimirkos. https://www.anyksciuvb.lt/lt/naujienos/5512-mano-draugai-visos-gamtos-sudetines-dalys

B. Šablevičius paskelbė daugiau kaip 300 straipsnių ir apie 50 mokslo tiriamųjų darbų įvairiuose užsienio ir šalies moksliniuose leidiniuose, išleido beveik dvi dešimtis knygų. Tarp jų ne tik moksliniai leidiniai, bet ir grožinės literatūros kūriniai, sulaukę nemažo smalsių skaitytojų dėmesio. 2013 m. išleidęs knygą „Lututė: gyvenimas drevėje“ autorius prisipažino, kad medžiagą šiai knygai rinko beveik 30 metų. Stebėdamas lutučių gyvenimą, ne vieną ir ne dvi dešimtis naktų mokslininkas yra praleidęs miške. „Pelėdinius paukščius labai sunku tyrinėti, nes jie yra naktiniai. Jeigu žmogus nori gyventi normalų gyvenimą – naktimis ilsėtis, o rytą keltis ir eiti į darbą, tai netiks. Čia reikia keisti gyvenimo būdą“, – sakė B. Šablevičius. 2014 m. išleistoje monografijoje „Lietuvos paukščiai Aukštaitijos nacionalinio parko gamtoje“ autorius pateikė duomenis apie 240 paukščių rūšių. Tai 36 metų autoriaus mokslinio darbo rezultatas ir tai yra pirmas leidinys Lietuvoje apie paukščius Aukštaitijos nacionaliniame parke.

Prieš metus išleista knyga „Per orchidėjų pievas ir laukus” (2020 m.) yra vienos nuostabiausių ir paslaptingiausių mūsų krašto augalijos grupių – laukinių orchidėjų – pažinimo vadovas. Autorius dalijasi savo potyriais ir atradimais tiriant bei stebint šiuos nepaprastus augalus.

Į šiais metais išleistą knygą „Jei lamingai nubusiu“ (2021 m.) B. Šablevičius sudėjo savo penkiaeilius, pavadinęs juos dar laiškais iš Elegijų šalies. Autorius tikisi, kad jo kūryba skatins skaitytoją skverbtis į minčių gilumą, pajusti tuos išgyvenimų atspalvius, kurie nematomai paslėpti tarp eilučių. „Galvodamas apie dabartinių ir būsimų žmonių bendražmogiškas savybes, rašiau šiuos penkiaeilius. Manau, kad juose žmonės savas emocijas bei vertybes atras ir po daugelio metų“, – sako B. Šablevičius.

Gamtos mokslų daktaras draugauja ne tik su plunksna, bet ir su fotoaparatu. Jo nuotraukos nuolat dalyvauja įvairiose parodose biologinės įvairovės ir gamtos temomis ir yra pelniusios ne vieną apdovanojimą. Priminsime, kad 2010 m. Lietuvos laukinės gamtos respublikiniame fotografijų konkurse „Gintarinis žaltys 2010“ – B. Šablevičius nominuotas kaip geriausios nuotraukos autorius kategorijoje „Gamta ir žmogus“. 2011 m. už mokslinius tyrimus saugomose teritorijose, už straipsnius ir knygas apie gamtą Valstybės saugomų teritorijų tarnybos ir „Eko Bangos“ surengtame konkurse B. Šablevičiui pirmajam šalyje suteiktas Lietuvos „Gamtos riterio“ titulas. Mokslininkas įvertintas už reprezentacinių ir probleminių gamtos apsaugos temų sklaidą, labai retų ir nykstančių floros ir faunos rūšių fiksavimą bei saugojimą, krašto gamtos grožio pristatymą ir puoselėjimą, taip pat Ignalinos krašto reprezentavimą. 2011 m. B. Šablevičiui paskirta Ignalinos rajono savivaldybės tarybos sprendimu kasmetė Miko ir Kipro Petrauskų premija. 2013 metais už ilgametę rezultatyvią veiklą aplinkos formavimo ir apsaugos srityje B. Šablevičius apdovanotas prestižine aplinkosaugos Viktoro Bergo premija, kurią yra įsteigusi Aplinkos ministerija.

Paklaustas, kaip jam pavyksta save realizuoti tokioje įvairiapusėje veikloje, Bronius atsako: „Domiuosi viskuo, išskyrus fiziką, matematiką ir mechaniką. Žmogus sudarytas mažiausiai iš dviejų pusių: žmogus specialistas ir žmogus kaip žmogus, ir tos dvi pusės gali būti visai nepanašios...“.

Dėkojame kraštiečiui už dovanotas savo kūrybos knygas, o skaitytojus kviečiame susipažinti su paroda „Įženk geras, išeik geresnis“, kuri Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje veiks iki lapkričio mėnesio.

Audronė BEREZAUSKIENĖ
Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus vedėja