Naujienos

SKAITYMO IŠŠŪKIS ŠALIES BIBLIOTEKOSE – IR JUDĖJIMO NEGALIĄ TURINTIEMS SKAITYTOJAMS

Viešųjų bibliotekų misija visuomet buvo ir yra susieta su laisvos prieigos prie informacijos ir žinių užtikrinimu visiems visuomenės nariams, taip pat ir žmonėms, kurie dėl įvairių sutrikimų negali naudotis bibliotekų paslaugomis.

Viena iš informacinės atskirties grupių – žmonės, kurie dėl fizinės negalios negali atvykti į biblioteką.

Jiems turi būti užtikrinamas bibliotekos paslaugų prieinamumas.


Dažnai bibliotekos nerimauja, kad, paskelbus apie knygų pristatymo į namus galimybę, atsiras labai daug tokios paslaugos norinčių vartotojų ir dėl didelio užsakymų kiekio nepavyks jų efektyviai aptarnauti. TAIP NĖRA. LAB bei tų SVB ir AVB, kurios jau ne pirmus metus pristato knygas skaitytojams į namus, patirtis rodo, kad namuose aptarnaujamų vartotojų auditorija auga labai iš lėto ir nėra didelė. Pvz., ne pirmą dešimtmetį pristatymo paslaugą teikianti LAB (Lietuvos aklųjų biblioteka) Vilniaus mieste namuose aptarnauja 72 skaitytojus.

Vartotojų auditorijos augimas – viena didžiausių bibliotekų siekiamybių. O negalią turintys skaitytojai – didžiulė potenciali auditorija, kurią kol kas pasiekiame labai sunkiai. Statistikos departamento teigimu, 2020 m. pabaigoje mūsų šalyje gyveno apie 230 tūkst. asmenų su negalia. Vežimėliais judantys skaitytojai dažnai negali patekti į biblioteką dėl fizinių kliūčių (laiptų, siaurų praėjimų ir pan.), todėl aptarnavimas namuose – puikus būdas įtraukti juos į skaitančiųjų bendruomenę. Pakvieskime!

Juk ir skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ viešinimas šiemet skirtas toms vartotojų grupėms, kurios patiria informacinę atskirtį – dėl regos, autizmo spektro ar skaitymo sutrikimų. Taip pat – ir dėl judėjimo negalios. „Vasara su knyga“ animacija, kviečianti judėjimo negalią turinčius žmones dalyvauti skaitymo iššūkyje užsisakant knygas į namus, pasirodys liepos pabaigoje. Būtų puiku, jei tuo metu visos šalies bibliotekos būtų pasirengusios aptarnauti skaitytojus namuose – juolab, kad tai visai nesudėtinga!

Užsisakyti knygas į namus gali:
• asmenys, turintys judėjimo negalią / neįgalumo pažymėjimą dėl fizinės negalios;
• vyresni nei 70 m. senjorai, turintys senatvės judėjimo problemų;
• asmenys, dėl sveikatos sutrikimų laikinai negalintys judėti.

Knygas galima užsisakyti bibliotekos telefonu, el. paštu arba internetu per bibliotekos elektroninį katalogą. Jeigu asmuo dar nėra registruotas bibliotekos vartotojas, pirmą kartą atvykus pas jį į namus bibliotekos darbuotojas užregistruoja ir išduoda skaitytojo pažymėjimą.

Knygos išduodamos mėnesio laikotarpiui su galimybe šį terminą prasitęsti, jei leidinys nėra rezervuotas kito skaitytojo. Knygos atvežamos vieną kartą per mėnesį ar kartą per dvi savaites, vienu metu išduodami 5 leidiniai.

Patogiausia nustatyti užsakymų priėmimo dieną (pvz. pirmadienis) ir vartotojų namuose aptarnavimo dieną (pvz. ketvirtadienis), tai leidžia lengviau planuoti darbuotojų darbus. Knygų užsakymai turi būti pateikiami ne vėliau kaip prieš 3 dienas iki išvežiojimo dienos. Prieš pristatant užsakymą, bibliotekos darbuotojas su skaitytoju telefonu susisiekia asmeniškai.