Naujienos

Tapytojo Augustino Savicko „Žalia tyla“ Anykščių viešojoje bibliotekoje

Iškilaus lietuvių tapytojo, Lietuvos Nacionalinės kultūros premijos laureato netekome 2012 metais, o 2019 metais minėjome dailininko šimtmetį. Profesorės Viktorijos Daujotytės žodžiais tariant: „100-mečio riba kūrėjui yra tam tikras vertės matas ir tik ją peržengusi asmenybė patenka į amžinąją tautos kultūros atmintį“.

Laimei, talentingo kūrėjo būties neįrėmina dvi datos, žyminčios gimimo ir mirties laiką. Lieka kūryba. Ir tik nuo kultūros lauko žmonių priklauso, ar ji gyvuos, ar bus pamiršta muziejų saugyklose, ar mėgausis ja tik privatūs kolekcijų turėtojai.

Vienuolika A. Savicko drobių dabar eksponuojame Anykščių L. Ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje. Už tai esame dėkingi kultūros lauko žmogui, Lietuvos Nepriklausomybės atstatymo Akto signatarui, buvusiam ilgamečiam Lietuvos diplomatui Ukrainoje, keliautojui, rašytojui, kuksando meistrui Algirdui Kumžai. Lygiai prieš metus A. Kumža viešėjo bibliotekoje, pristatė anykštėnams savo knygą „Vienos ekspedicijos dienoraštis“. Svečiui labai patiko mūsų gražioji biblioteka, žavėjosi erdvėmis ir darbuotojų nuoširdumu, bet pastebėjo, kad labai tuščios bibliotekos sienos...Ir pasiūlė jas užpildyti tapytojo A. Savicko darbais, kuriuos jis mielai paskolintų iš savo privačios kolekcijos. Ir žodis tapo kūnu, paveikslai jau bibliotekoje, tik pandemijos gniaužtai mums neleidžia parodos gyvai pristatyti anykštėnams, visiems bibliotekos bičiuliams. Laimei, yra virtualus koridorius ir mes, nufilmavę parodos pristatymą, įkėlėme ją į virtualią erdvę ir dabar ją pamatyti galima svetainėje www.anyksciuvb.lt

Su žaliais A. Savicko potėpiais mus supažindino Anykščių Meno mokyklos direktorės pavaduotoja, dailės istorijos mokytoja Rūta Pelegrimienė. Būdama tapytojo gerbėja, su meile pasakojo apie dailininką, jo spalvingą biografiją, gyvenimo sunkumus, kurių nepašykštėjo sovietinis laikmetis ir, žinoma, tai atsispindi tapytojo darbuose ir tai apsprendža darbų niūrų koloritą. Mokytoja labai džaiugėsi, kad, kai tik bus galima, su paroda supažindins savo mokinius, kurie dailės paslapčių mokosi Meno mokykloje.

A.Savickas buvo ne tik iškilus dailininkas, bet ir talentingas pasakotojas. 2002 m. leidykla „Tyto alba“ išleido jo memuarus „Žalia tyla“. Pasak menotyrininkų, dailininkas labai apdairiai pasielgė apie save papasakodamas pats, kad kiti apie jį neprikurtų nebūtų dalykų. Knyga, kaip kultūros daiktas, turi galimybę išlikti, paliudyti konkretaus laiko nuotaikas, būsenas ir vertinimus. Išsamią monografiją apie dailininką „Esu Savickas. Ir man to užtenka“ parašė ir menotyrininkė Danutė Zavienė.

Tad, kol kas virtualiai kviečiame pasivaikščioti po parodą, ugdyti savyje gebėjimą džiaugtis ir didžiuotis savo šalies talentais, o iš kūrybos pasisemti gėrio ir grožio.

Judita Skačkauskienė
VB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus bibliotekininkė