Gegužės 6–10 dienomis Amsterdame vykusioje stažuotėje „Bibliotekos paslaugos medijų ir informacinio raštingumo temomis, taikant DI įrankius“ kartu su Panevėžio regiono bibliotekų kolegomis patirties sėmėsi Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Informacijos išteklių formavimo skyriaus bibliotekininkė Skaivė Meškauskienė.
Bibliotekų specialistai lankėsi Amsterdamo viešojoje bibliotekoje OBA (Openbare Bibliotheek Amsterdam). Modernioje 11 aukštų bibliotekoje (pastato autorius – olandų architektas Jo Coenen, 2007 m.) sukaupta didžiulė olandų ir tarptautinių žurnalų kolekcija, yra 600 darbo su kompiuteriu vietų, daugiau nei 1000 vietų darbui, taip pat radijo stotis, teatro bei koncertų salės, tūkstančiai knygų, CD ir DVD kolekcijos. OBA bibliotekoje veikia kūrybinės stalo žaidimų dirbtuvės vaikams ir jaunimui, vyksta įvairios neformalaus suaugusiųjų švietimo veiklos. Kartu su partneriais biblioteka organizuoja plataus spektro mokymus registruotiems vartotojams – nuo viešo kalbėjimo iki dirbtinio intelekto. Taip pat siūlomas „Skaitmeninės pagalbos“ paslaugų paketas žmonėms neturintiems tinkamų skaitmeninių įgūdžių. Biblioteka naudoja dirbtinio intelekto įrankius kuriant „OBA Next“ futuristišką biblioteką virtualioje realybėje. Tai kūrybinis bibliotekos bendruomenės ir inovacijas kuriančių specialistų bendras darbas, bandant įsivaizduoti, kokia turėtų būti ateities biblioteka. Prisiregistravę vartotojai šioje erdvėje gali užrašyti savo idėjas, dalintis nuomonėmis apie tai kokia turi būti moderni Amsterdamo biblioteka.
Antrąją stažuotės dieną bibliotekininkai lankėsi Amsterdamo Vrije universitete. 1880 m. įkurtas universitetas – prestižinis universitetas Nyderlanduose, žinomas dėl savo aukštos kokybės mokslinių tyrimų ir tarptautinės bendruomenės ir yra vienas iš dviejų didelių, valstybės finansuojamų mokslinių tyrimų universitetų. Universitete mokosi apie 30 000 studentų. Čia stažuotės dalyviams mokymus „Dirbtinis intelektas ir jo pritaikymo būdai bibliotekose“ vedė šio universiteto Dirbtinio intelekto (DI) studijų magistrantas ir DI konsultantas Martynas Vaznonis.
Trečioji stažuotės diena skirta trims garsiems Amsterdamo muziejams. Aplankytas 1800 m. įkurtas Nacionalinis meno ir istorijos muziejus „Rijksmuseum“. Tai vienas žymiausių meno muziejų Nyderlanduose, kuriame eksponuojama daugiau nei 8 tūkst. meno kūrinių, chronologiškai apimančių laikotarpį nuo viduramžių iki XX a. pradžios. DI muziejuje naudojamas lankytojų patirties gerinimui, parodų kuravimui, auditorijos įtraukimui, analizei ir kt. DI buvo panaudotas ir restauruojant bene žymiausią olandų dailininko Rembranto (1606–1669) šedevrą „Nakties sargyba“ (The Night Watch), sukurtą 1642 m. – atkurta pirminė paveikslo išvaizda.
Bibliotekininkų grupė aplankė vieną lankomiausių muziejų pasaulyje – Vincento Van Gogo muziejų. Čia sukaupta didžiausia pasaulyje Vincento van Gogo tapybos darbų ir piešinių kolekcija. Taip pat čia yra jo amžininkų darbų: Polio Gogeno, Žoržo Sera, Klodo Monė, Anri de Tulūz-Lotreko, Pablo Pikaso. Muziejus buvo atidarytas 1973 m., veikia nuolatinė muziejaus ekspozicija, pasakojanti apie Vincento van Gogo gyvenimą ir jo kūrybą. Muziejus taip pat aktyviai dalyvauja švietimo programose ir bendruomenės iniciatyvose, skatinant meninę kūrybą ir kultūrinį jaunimo ugdymą. Tai apima meno stovyklas vaikams, mokymus bei meno terapijos programas.
Regiono bibliotekininkai apsilankė „Dead End Gallery“ – pirmojoje galerijoje pasaulyje, kurioje fiziškai eksponuojami ir saugomi kūriniai, sukurti mašininiais algoritmais. Meno kūrinius kuria ne žmonės, naudojantys DI programas, bet DI sukurti menininkai, kurie, bendraudami su žmonėmis, atpasakoja savo paveikslus bei suteikia jiems vizualų pavidalą. Tokie kūriniai kainuoja nuo 3 iki 10 tūkst. eurų.
Dalyvavimas stažuotėje atvėrė galimybę apie medijų ir informacinį raštingumą bei DI technologijas išgirsti tiesiai iš ekspertų lūpų, praplėtė akiratį, netgi iškėlė įvairius filosofinius su DI susijusius klausimus, padedančius geriau suvokti, kur link einame, kaip šiandien galime kurti ateitį ir ateities visuomenę pasitelkdami DI technologijas.
Stažuotės patirtis Amsterdame buvo visapusiškai naudinga, įgyta informacija bei parsivežtomis idėjomis bus pasidalinta su kolegomis. Stažuotė „Bibliotekos paslaugos medijų ir informacinio raštingumo temomis, taikant DI įrankius“ vykdyta iš projekto „Kultūros sektoriaus bendrųjų, vadybinių ir profesinių kompetencijų tobulinimas“ stažuočių programos 2024 m.
Viešosios bibliotekos informacija