Vasario 23 d. sostinės parodų ir kongreso centre LITEXPO prasidėjo 23-ioji tarptautinė Vilniaus knygų mugė, pavadinimu „700 žodžių laisvei“. Vasario 23–26 dienomis vykstančioje Knygų mugėje didžiausias dėmesys yra skiriamas 700-ąjį gimtadienį švenčiančiam Vilniui bei karą išgyvenančiai Ukrainai. Knygų mylėtojų šventę atidarė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
Grupelė Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos darbuotojų apsilankė Knygų mugėje ir susipažino su leidybos naujienomis, Lietuvos leidyklų šiai progai išleistomis knygomis. Bibliotekininkai dalyvavo keliuose knygų pristatymuose bei susitiko su kolegomis ir bendraminčiais iš Vilniaus, Panevėžio, Rokiškio, Zarasų, Molėtų. Pirmąją Knygų mugės dieną, kuri skirtą bičiuliams, Anykščių rajono bibliotekininkės matė daug jaunų veidų – edukacijose dalyvavo ir knygų naujienomis domėjosi įvairaus amžiaus moksleiviai, lydimi mokytojų ir auklėtojų. Bibliotekų erdvėje vaikai ir suaugę buvo kviečiami išmėginti internetines viktorinas apie sostinę Vilnių bei poetą Adomą Mickevičių. Panevėžio regiono bibliotekos 5-8 klasių moksleivius kvietė dalyvauti virtualiame žaidime „Draugoteka“. Pagrindiniai šio žaidimo rengėjai – kolegos iš Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos. Anykščių bibliotekininkės taip pat aplankė edukacinę erdvę „Elviškės“, kuri skirta akliesiems ir silpnaregiams. Stebino dalyvių gausa prie „The Ukrainian book institute“ stendo. Be galo džiugu, kad mūsų šalies Prezidentas G. Nausėda, aktyviai dalyvavęs Knygų mugės renginiuose, atkreipė dėmesį ir į anykštėnų inicijuotą akciją – „pergalės žvakutes“, kurios gaminamos karo siaubiamai Ukrainai. Bibliotekininkės iš Anykščių Knygų mugėje sutiko Seimo narius, ministrus, Pasaulio anykštėnų bendrijos narius, A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus darbuotojus, kurie prie savo stendo pristatė anykštėnų išleistas knygas.
Ažuožerių filialo bibliotekininkė Daiva Varabliauskienė džiaugėsi, kad Knygų mugėje pavyko ne tik bibliotekos skaitytojams už rėmėjų pinigus nupirkti naujų knygų, bet ir gauti dailininko Ramūno Vitkaus autografą.
Bibliotekininkai, aplankę leidyklų stendus su tūkstančiais skirtingų žanrų knygomis, žaidimais, suvenyrais, užsuko ir į konferencijų sales, kur vyko naujausių knygų pristatymai. Vienoje salėje susirinkę žiūrovai klausėsi rašytojų Inesos Buivydaitės ir Jolitos Herlyn, kurios kalbėjo tema „Kaip parašyti skaitomiausias knygas bibliotekose?“. LRT salėje vyko Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominantų paskelbimas. Bibliotekininkės dalyvavo 15min forume surengtuose Šortuose. Viename iš jų žurnalistė, apžvalgininkė Inga Mitunevičiūtė kalbino pasakų knygos „Kiekvienam savas kąsnis“ autorių rašytoją, gamtininką Selemoną Paltanavičių. Prozininkas atskleidė, kad savo kūryboje stengiasi rašyti taip vaizdingai, kad skaitytojai tarsi užuostų kvapus bei patikėtų, kad briedžiui ar vabaliukui yra miela pasišildyti saulės spinduliuose. Rašytojas prisipažino, kad knygoje „Kiekvienam savas kąsnis“ (2022 m.) vaikams ir suaugusiems priimtina forma jis sprendžia pritapimo visuomenėje ir pašaukimo klausimus. Anykščių bibliotekininkėms smagu buvo sutikti kraštietį, humanitarinių mokslų daktarą, istoriką Norbertą Černiauską, kuris moderavo pokalbį su Lietuvos nacionaliniame muziejuje dirbančiomis kuratorėmis Evelina Bukauskaite ir Dianą Streikuviene. Kuratorės pristatė Lietuvos nacionaliniame muziejuje veikiančią unikalią parodą, skirtą Vilniaus 700-osioms gimimo metinėms, bei šios parodos katalogą „Aš esu vilnietis“. N. Černiauskas kuratorių klausė, kokiu principu buvo atrinka 50 asmenybių, per kurių gyvenimo istorijas ir jiems priklausančius daiktus įrodoma, kad skirtingais amžiais gyvenę, kūrę, skirtingų socialinių sluoksnių, tautybių, religijų vilniečiai mylėjo Vilnių.
Šortuose vyko UAB „15min“ specialiai Vilniaus knygų mugei išleisto žurnalo „Penkiolika“ sutiktuvės. Portalo 15min.lt išleistame literatūriniame žurnale pristatomos naujos knygos ir jų autoriai. Žurnalo komanda pasirinko šūkį „Žodis yra laisvė“. Sutiktuvių renginyje kultūros redaktorė Monika Bertašiūtė-Čiužienė kalbino knygų apžvalgininką, 15min vyr. redaktoriaus pavaduotoją Audrių Ožalą, poetą, kultūros žurnalistą Gediminą Kajėną bei literatūrologę, humanitarinių mokslų daktarę Jūratę Čerškutę. Trumpame pokalbyje buvo kalbama apie dabartinę lietuvių grožinę literatūrą, šių laikų tendencijas. Literatūrologė J. Čerškutė, gyvenanti Varšuvoje, pasidžiaugė, kad lietuvių tauta mėgsta skaityti knygas ir papasakojo, kad kaimyninėje Lenkijoje leidžiama daugybė literatūrinių žurnalų. Mokslų daktarė ragino 15min komandą, pradėjus šaunų darbą, nesustoti, bet ir toliau leisti literatūrinį žurnalą „Penkiolika“.
Anykščių bibliotekininkai džiaugiasi, kad, apsilankę Knygų mugėje, praturtino savo žinias ir pasisėmė naujų idėjų.
Birutė VENTERAITIENĖ
AVB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus bibliotekininkė
Daivos Varabliauskienės, Rūtos Neniškienės, Vytos Budavičienės, Danutės Dudonienės ir Virginijaus Strolios nuotraukos