Skaityklos naujienos

 


Iš neseniai gautos spaudos apžvelgsime keletą žurnalų:
KULTŪROS BARAI, PSICHOLOGIJA TAU, KINAS
2017-10-04Paskutiniame KULTŪROS BARŲ numeryje - verčiantis susimąstyti Andriaus Martinkaus straipsnis „Gęstantis Lietuvos spindulys Vakarų saulėlydžio fone“. Autorius ieško priežasčių, „kodėl tauta, jau ketvirtį amžiaus turinti nepriklausomą valstybę, taip sparčiai nyksta taikos metais?“. Straipsnyje negailima kritikos dabartinei valdžiai – „valstybė suvokiama, ne kaip nuo amžių čia gyvenančios tautos namai, o kaip trigubą pilietybę dalijanti „globali Lietuva“, kasmet prarandanti Ukmergės dydžio miestą, bet nepajudinanti nė piršto, kad lietuvių tauta su kitomis tautomis, turinčiomis jų vardu pavadintas valstybes, nelenktyniautų, kuri greičiau išnyks“.

Negalima nepastebėti Ritos Kaučikienės esė „Kur slepiasi knygos?“. Reikia sutikti su autorės nuomone apie knygos naudą, kad knyga niekada nedings iš lentynų, niekur neišnyks, knyga yra pagrindinis kultūros informacijos šaltinis, intelektinis paveldas. Autorė siūlo nueiti į biblioteką,- „Neturi laiko? Nemeluok, pirmiausia išlįsk iš veidaknygės...“. Toliau straipsnio autorė išskiria tris knygos pažinimo etapus: pirmas - knygos pervertimas, anotacijos skaitymas, antras – greitasis arba lėtasis skaitymas, trečias – dalijimasis mintimis apie knygą, diskutavimas. Anot autorės, bibliotekose gausu knygų, kuriose trumpai ir aiškiai išdėstyta, kaip elgtis įvairiose gyvenimo situacijose: kaip planuoti karjerą, kalbėtis su darbdaviu, kurti šeiminį gyvenimą. Pateikiu R. Kaučikienės mintis, labai tinkančias jauniems žmonėms: „Perskaitęs patarimus, nusibrėši savo ateities gaires, nes postmoderni visuomenė nebeturi nei orientyrų, kuriais galėtum vadovautis, nei autoritetų, kuriais galėtum sekti. Visa, kas tave supa, tėra fikcija, virtuali realybė, o tau reikia kurti savo gyvenimą čia ir dabar. Anksčiau žmonės tikėjo dievais, pasikliaudavo magiškais ritualais, kad prisišauktų sėkmę, bet juk tu to netiki. Knyginiai patarimai padės susiorientuoti, kaip elgtis pasaulyje, beprotišku greičiu lekiančiame į nežinią. Todėl imk į rankas knygą. Dabar“.


 

 

Žurnalo PSICHOLOGIJA TAU penktame numeryje gausu straipsnių apie savęs pažinimą, bendravimą, skirtingų kartų susikalbėjimą. Apie savęs paieškas Ligita Šaltienė rašo: klausimą kuo aš noriu būti, reikia kelti neatsižvelgiant į amžių, kad suvoktume, ar prasmingai gyvename. Kaip atpažinti užslėptus savo asmenybės bruožus ir spręsti konfliktus su savimi galima sužinoti, perskaičius Livijos Kontvainės rašinį „Daugybė tavo veidų“. Kitos įdomios numerio temos - kaip atpažinti toksišką informaciją, autorė Justina Mikeliūnaitė, tingėjimo priežastys, autorius Olegas Lapinas, malonūs pokalbiai, autorius Gediminas Navaitis.

 

 

 


Ką tik pasirodęs trečias žurnalo numeris KINAS informuoja, kad nuo spalio 5 d. prasideda lenkų kino festivalis, spalio 12 – Nepatogus kinas, o lapkričio 9 –Scanorama ir apžvelgia filmus. Lenkų festivalyje ne vienas filmas gilinsis į blogio prigimtį, santykį su sąžine ir išoriniu pasauliu. Scanoramos programoje dvi retrospektyvos: Michaelio Haneke‘s ir Luchino Visconti. Apie garsųjį italų režisierių Živilė Pipinytė rašo „Visconti neatsiejamas nuo XX amžiaus – audringų revoliucijų, totalitarinių maištų ir masinių žmogžudysčių laikų. Jis skausmingai išgyveno vienos didingiausių iliuzijų – didžiosios kultūros utopijos žlugimą“. Gediminas Kukta straipsnyje „Viena prieš visus“ supažindina su amerikiečių aktore Elisabeth Moss, ryškiai sužibėjusia to paties pavadinimo Margaret Atwood romano „Tarnaitės pasakojimas“ ekranizacijoje. Živilė Pipinytė bando aiškintis sudėtingus kino ir literatūros, rašytojų ir kino santykius. Linas Vildžiūnas recenzuoja Rasos Paukštytės sudarytą knygą „Lietuvos kinematografininkai“. Temoje „Verta prisiminti: filmai apie rašytojus“ pateikti filmų „Bartonas Finkas“, „Nuogalių pietūs“ „Visiškas užtemimas“, „Capote“ ir kitų aprašymai. Lietuvių filmotekoje – tekstas apie naują lietuvių filmą „Šerkšnas“.

 
Parengė

Vyta Budavičienė,
Vartotojų aptarnavimo ir informacijos skyrius