Naujienos

„Tai buvo mūsų pergalė“. Paroda Debeikių bibliotekoje

Sakau, kokie mes stiprūs, kai mano ranka tavo rankoje, o tavo ranka – jo rankoje. Šitoje visą Lietuvą apkabinusioje rankų grandinėje amžinai jausime ir jų, žuvusiųjų, rankas, jie stovės kartu su mumis, kaip tą sausio 13-osios naktį, prieš tankus ir automatus, prieš tamsą ir smurtą, prieš begėdišką melą ir šmeižtą.

Just. Marcinkevičius


Šiemet minime 30-ąsias 1991 m. sausio 13-osios įvykių metines, kai žmonės negailėdami savo gyvybės kovojo už Lietuvos laisvę.

 „Tai buvo mūsų pergalė“ paroda, skirta sausio 13 d. Laisvės gynėjų dienai. Šiuo laiku kviečiame ją apžiūrėti virtuliai.

Parodoje eksponuojama knygos, 1991 m. laikraščiai ir žurnalai, vaikų piešinių knygos apie kraupius sausio įvykius ir trys piešiniai, kuriuos piešė geras bibliotekos skaitytojas Stasys Gaigalas.

Parodoje esanti viena knyga-albumas yra autentiškas istorinio laikotarpio liudijimas. Mūsų kraštietės, pedagogės, pradinių klasių mokytojos, politikės, švietėjos Aldonos Daugilytės sudarytas leidinys, skirtas Laisvės gynimo ir didžiųjų netekčių metams. „Ir vaikai gynė laisvę“ knyga-albumas išleistas 2011 m. Knygoje: mokytojos išsaugoti vaikų piešiniai ir jų – jau suaugusių žmonių – prisiminimai.

Pratarmėje A. Daugilytė rašo: „1991 m. po Gedulo savaitės Anykščių Jono Biliūno vidurinės mokyklos 3a klasės mokiniai sugrįžo į klasę. Nerimo persmelkti, žiaurumo sukrėsti, surimtėję rinkosi į pirmąją pamoką. Sausio 14-ąją jau buvo išleistas laikraštis „Laisvasis žodis“, kurį parsivežiau iš Vilniaus. Tarėme žuvusiųjų vardus, degėme žvakeles, meldėmės, aptarėme savaitės įvykius ir pradėjome piešti“.

Vaikai ir suaugusieji, savaip išgyveno šį ypatingą laikotarpį, kaip galėdami gynėme Tėvynės laisvę.


Debeikių bibliotekos bibliotekininkė Ingrida Markuns
Nuotraukos Ingridos Markuns