Naujienos

Svečiuose Vaižganto atminimo puoselėtojas ir skleidėjas

Kaip žinia, 2019 – paskelbti Juozo Tumo-Vaižganto metais ir šį rudenį minime rašytojo, kunigo, švietėjo, visuomenės veikėjo 150-ąsias gimimo metines. Lietuvoje ir Anykščiuose buvo daug šiai progai skirtų renginių, Lietuvos kino studijoje sukurtas meninis filmas „Tumo kodeksas“, neseniai nuaidėjo garsiosios Vaižgantinės Malaišiuose.


Anykščių viešosios bibliotekos Vaikų literatūros ir edukacijos ir Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus darbuotojos spalio 17 dieną pakvietė Antano Vienuolio progimnazijos ketvirtokus iš arčiau pažvelgti į rašytojo vaikystės metus. Ir kas gi tą padarytų įdomiau ir patraukliau, jei ne Vytautas Bagdonas, jau keturiasdešimt metų dirbantis Vaižganto gimtinėje ir vaikštantis rašytojo vaikystės pėdomis.

Bibliotekininkės Birutė Venteraitienė ir Rimvydė Urbonienė moksleiviams pristatė svečią kaip Lietuvos 100-mečio anykštėną, žinomą žurnalistą, kultūros puoselėtoją, kraštotyrininką, muziejininką, keleto literatūros premijų laureatą ir daugelio knygų autorių.

V. Bagdonas papasakojo, kaip jis, dar būdamas  11 klasės moksleiviu, kartu su savo literatūros mokytoju ir bendraklasiais  Vaižganto 100-ųjų metinių proga nuvažiavo į Malaišius. Buvo darganota, nejauki rudens diena, derlius jau nuimtas, laukai plyni, kelias pažliugęs ir tuomet pagalvojo: nu, jau niekuomet nenorėčiau gyventi tokioje vietoje... Ir ką – niekada nesakyk niekada, likimas kaip tik čia ir atbloškė. Daugybę metų entuziastingai rinko medžiagą apie Tumų Juozuką,  daiktus, kurie vėliau pasitarnavo muziejaus įkūrimui mokykloje, kurioje mokėsi būsimas rašytojas. „Tiesiog „lesiojau“ faktus, – sakė svečias. Moksleiviams rodė savo knygą „Tumų Juozuko vaikystės pasaka“, kurioje aprašęs kaip „gandras“ pasirodė rudenį, sekmadienį, per pačias mišias, ir mamai buvo ženklas, kad gimęs sūnus bus kunigas. Kaip buvo Juozukas pravardžiuojamas kunigėliu, kaip lankydamasis bažnyčioje žavėjosi kunigų blizgančiais apdarais, melodinga lotynų kalba ir tada nusprendęs, kad uoliai mokysis ir taps kunigu.

Moksleiviams buvo smalsu, ar sunku parašyti knygą, kiek tai užtrunka laiko? Ar gerai mokėsi rašytojas mokykloje? Nustebo sužinoję, kad tuomet mokyklą vaikai lankydavo tik žiemomis, viena žiema – viena klasė, o Tumų Juozukas keturias klases baigė per dvi žiemas.

Renginio dalyviai turėjo galimybę apžiūrėti ir pačiupinėti 125 metų senumo nuotrauką, paties Vaižganto siųstą seseriai Severijai ir jos vyrui Liudvikui su dovanojimo įrašu.

V. Bagdonas atsivežė „vaižgantiškų“ suvenyrų vaikams, atsakiusiems į klausimą, kaip pavaizduotas Vaižgantas Vytauto bažnyčios šventoriuje Kaune ir kuo vardu kunigo šuniukas?

Žinoma, auditorija dar labai jauna, tik ketvirtokai ir jie dar labai daug sužinos. Bet tokie gražūs edukaciniai renginiai bibliotekoje – puiki starto aikštelė į žinių pasaulį.

Viešosios bibliotekos informacija

Nuotraukos Indrės Rukšaitės