Naujienos

Dr. Giedriaus Alkausko paskaita apie muzikos ir mokslo sąveiką

Rugpjūčio 9 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje anykštėnas matematikas, kompozitorius, fizinių mokslų daktaras Giedrius Alkauskas skaitė paskaitą "MUZIKA IR MATEMATIKA: KIEK TAI YRA MUZIKOLOGIJA, KIEK - PATI MUZIKA?".
Susirinkusius klausytojus į šią paskaitą atvedė smalsumas, noras pažinti, išmokti ir atrasti ką nors naujo.

Paskaitos tema, kažkam galbūt iš pirmo žvilgsnio atrodžiusi netikėta, pasirodo yra ne iš piršo laužta. G. Alkauskas klausytojams pristatė skirtingų instrumentų klasifikavimą ir jų ypatybes, muzikos ir matematikos epochas, papasakojo apie archaiškų kultūrų muzikos specifiką, parodė, kad oktavą gali sudaryti nebūtinai tik aštuoni garsai. Lektorius, pasakodamas apie visa tai ir dar daugiau įtikino, jog muziką galima paaiškinti matematiškai. Paskaitoje G. Alkauskas, iliustruodamas muzikos ir mokslo sąveiką, pasidalijo nufilmuotu eksperimentu, kuriame plokštelę pabarsčius smėliu ir virpinant ją tam tikru dažniu susiformuoja simetriškos figūros. Tai dar kartą patvirtina, kad ryšys tarp muzikos ir matematikos yra neatsiejamas. „Matematika ir muzika yra pati seniausia meno ir mokslo simbiozė, kuriai jau daugiau nei 2 tūkst. metų. Kai kuriuos dalykus moksle atrado ne mokslininkai, o muzikantai“, – aiškino matematikas.

G.Alkauskas – Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto vyresnysis mokslo darbuotojas ir kompozitorius. Kaip mokslininkas jis yra daugiau nei 20 mokslinių straipsnių autorius bei yra atradęs naują matematikos šaką. Kaip kompozitorius, G.Alkauskas jau yra išleidęs du muzikos albumus, taip pat yra aktyvus vėlyvojo ir postromantizmo populiarintojas.

Dėkojame paskaitos lektoriui G. Alkauskui už įdomią kelionę po muzikos ir matematikos pasaulį bei pasiūlytą kitą požiūrio tašką.

Už iniciatyvą dėkojame A. Diržiui ir taip pat paskaitos lektoriui.

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos informacija ir nuotraukos