Naujienos

Pristatyta dokumentinė paroda ir knyga „Juozas Urbšys: gyvenimu liudiju istoriją”

Birželio 14-ąją Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos salėje vyko dokumentinės parodos ir knygos „Juozas Urbšys: gyvenimu liudiju istoriją“ pristatymas. Šią parodą, skirtą diplomato J. Urbšio veiklai įprasminti, pristatė profesionalus žurnalistas, kolekcininkas Vilius Kavaliauskas. V. Kavaliausko sudarytoje knygoje publikuojama beveik du šimtai unikalių J. Urbšio nuotraukų ir su juo susijusių dokumentų.


Žurnalisto teigimu, J. Urbšys buvo išskirtinė asmenybė, atlikęs reikšmingą vaidmenį ir tarpukario Lietuvos, ir 1991 m. atgimusios Lietuvos istorijoje. Likimas J. Urbšiui lėmė būti valstybės pasiuntiniu, ministru, pasirašyti svarbius dokumentus, bendrauti su dviem didžiausiais XX a. diktatoriais – Adolfu Hitleriu ir Josifu Stalinu. Už politinę veiklą teko 14 metų kalėti Vladimiro kalėjime, iš kurių 11 praleido ledinėje vienutėje, patirti žeminančią tremtį. Šie likimo išbandymai nepalaužė J. Urbšio, humanisto savo prigimtimi, dvasios. Knyga buvo jo „ginklas“, padėjęs išvengti dvasinio kritimo kalėjime praleistais metais.

J. Urbšys buvo diplomatijos ir „knygos žmogus“. Jo dėka ir šiandien galime lietuvių kalba skaityti dešimtis knygų, išverstų iš prancūzų, vokiečių ar rusų kalbų. Daugelis jo verstinių ir autorinių knygų yra mūsų tautos ir valstybės gyvosios istorijos liudijimai, primenantys būsimoms kartoms apie šalies patriotų siekį kurti vieningą, humanišką Lietuvą. Didelė dalis tų knygų – šiandieninės mokyklos programose. Vien tai yra didelis diplomato pasitarnavimas naujajai Lietuvai.

Maloniai kviečiame apsilankyti dokumentinėje parodoje „Juozas Urbšys: gyvenimu liudiju istoriją“. Paroda veiks iki birželio 26 d. Laukiame jūsų.

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos informacija ir nuotraukos