SVĖDASAI. Kaip močiutės virė muilą


Kaip močiutės virė muilą


Svėdasų bibliotekoje vyko edukacinė popietė, skirta naminiam muilui gaminti. Senosios technologijos mokė sodybėlę Narbučių kaime turinti tautinio paveldo produktų amatininkė Virginija Zvolinskaitė.

Popietės dalyvėms buvo papasakota apie nuo seno namuose gamintą muilą, supažindinta su jo virimo technologija. Gaminti muilui reikėdavo riebalų. Tam tikdavo kiaulės taukai, odelės, pasenęs sviestas, aliejus net perrūgusi grietinė - juos ištirpindavo kadaise pelenų šarmu, o vėliau jau naudotas „muilo akmuo“ - natrio hidroksidas. Jis karštas labai pavojingas, nes užtiškęs ant drabužių palieka skyles, o ant rankų - žaizdas.

Senąjį muilo gamybos amatą puoselėjanti ir tradicinių amatų sertifikatą turinti V. Zvolinskaitė gamindama muilą eksperimentuoja, į savo verdamą muilą įdeda natūralių produktų - kadagio, ajerų, dilgėlių, svarainio, pušų spyglių. Čia pat buvo užkaistas puodas, sudėti paruošti, „akmenėliu“ ištirpdyti riebalai, virinta, supilstyta aušti į indus tyrė, kuri sustingusi tapo savomis rankomis pasigamintu muilu.


Raimondas Guobis

Nuotraukos Gintarės Gliaudelytės